Deutsche Bank: Türkiye önemli pazar, sermaye getirmeye devam

Hürriyet Haber
06.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Deutsche Bank Türkiye Genel Müdürü Selçuk Yorgancıoğlu, Garanti Bankası’nın takas ve saklama birimini 115 milyon dolara almalarının ardından, "Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Sermaye piyasaları, yatırım bankacılığı, saklama ve mortgage konularında Türkiye’ye know-how ve sermaye getirmeye devam edeceğiz" dedi.

GARANTİ Bankası’nın takas ve saklama birimini 115 milyon dolara satın alan Deutsche Bank Türkiye’nin Genel Müdürü Selçuk Yorgancıoğlu, "Türkiye’ye güveniyoruz, yatırımlarımız sürecek" mesajını verdi. Perakende ve bireysel bankacılık hizmetlerinde Türk bankalarının çok başarılı olduğunu ve iyi yönetildiğini söyleyen Yorgancıoğlu, "Ama Türkiye gerçekten çok olgunlaşmış bir piyasa ve Türk bankaları bu konuda çok başarılı. Kendi rekabetçi olduğumuz konularda sermaye piyasaları, yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık, saklama ve mortgage konularında Türkiye’ye know-how ve sermaye getirmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Türkiye’nin artık Deutsche Bank için çok önemli bir pazar olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, "Bugün 60 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Türkiye Avrupa dışında en stabil bölge. Avrupa dışındaki yakın bölgelere baktığımızda en iyi regüle edilen, denetleme kurumları en iyi oturan en hızlı çalışan ülke Türkiye" dedi.

SAKLAMA HİZMETLERİNDE BÜYÜYORUZ: Türkiye’de operasyonu olan Avrupa’daki büyük yatırım bankaları arasında hem tam bankacılık lisansı, hem de tam aracı kurum faaliyetlerini yürüten tek yabancı banka olduklarını vurgulayan Yorgancıoğlu, şöyle konuştu: "2004’de lisansımızı genişleterek mevduat toplama lisansını da aldık. Hisse senedi ve bono saklama işlemlerine başladık. 2004’den bu yana sözkonusu pazarda yüzde 11 payı yakaladık. Bu iş kolunu çok cazip gördüğümüz için burada daha büyümek amacıyla bu konuda sektörün ikincisi olan Garanti Bankası ile bir pazarlığa oturduk. Garanti’den aldığımız saklama hizmetleri ’yurtdışında yerleşik yabancı finansal yatırımcılar ve fonlar’ı içeriyor. Garanti’ye, 115 milyon dolar ödüyoruz. Böylece takas ve saklama hizmetleri operasyonundaki pazar payımız yüzde 33’e yükseldi."

ŞUBE AÇMAYI ERTELEDİK: "Daha önce şube bankacılığını da düşünüyorduk" diyen Yorgancıoğlu, "Türkiye’deki operasyonumuzda devam eden sermaye piyasası ve yatırım bankacılığı faaliyetleri ile mortgage’e fokus olurken, şube açma planlarını şimdilik erteliyoruz" dedi. Yorgancıoğlu, Garanti Bankası’nın takas ve saklama birimini satın almalarının ardından 30-35 milyar dolarlık bir fon saklama hacmine ulaşacaklarını belirtti.

BÜYÜME STRATEJİMİZİ DEĞİŞTİRDİK: Deutsche Bank’ın bulunduğu piyasaların gelişimine katkıda bulunmayı hedeflediğini belirten Yorgancıoğlu, bankanın ödenmiş sermayesinin 30 milyon YTL’den 135 milyon YTL’ye yükseltildiğini belirterek, şunları söyledi: "Türkiye’de perakende ve bireysel bankacılık konusunda Türk bankaları bizim kadar iyi. Bu yüzden sermaye piyasaları, yatırım bankacılığı ve Mortgage konularında müşterilerimize verdiğimiz hizmette gerçek bir katma değer katabildiğimiz görüyoruz. Büyüme stratejimizi bu doğrultuda geliştiriyoruz."

Mortgage tecrübemizi getiriyoruz

TÜRKİYE’de bireysel ve perakende bankacılıkta mortgage’de büyüme potansiyeli gördükleri için bu alana odaklanacaklarını söyleyen Selçuk Yorgancıoğlu, şöyle devam etti: "Mortgage konusunda Doğan Grubu ile yaptığımız bir ortaklık var. Yüzde 51’i Doğan Grubu, yüzde 49’u Deutsche Bank ortaklığı ile oluşturulan şirketin altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Piyasaya baktığımızda mortgage fokus olmuş bir görünümle başarılı olabileceğimizi görüyoruz. B ve C gelir gurubu bizce mortgage konusunda bankalara büyüme fırsatı tanıma açısından daha cazip."

Garanti’den ’saklama-takas’ı aldık, günde 5 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşırız

DEUTSCHE Bank, Garanti Bankası’nın takas ve saklama birimini 115 milyon dolara satın aldı. Garanti Bankası’ndan İMKB’ye yapılan açıklamada, Garanti’nin yabancı kurumsal yatırımcılara vermekte olduğu saklama hizmetlerini 115 milyon dolar karşılığında devretmek üzere Deutsche Bank ile anlaştığı bildirildi. Varılan mutabakat gereği yabancı kurumsal yatırımcılara halen verilen saklama hizmetlerinin, önümüzdeki on aylık süre boyunca Garanti Bankası tarafından yerine getirilmeye devam edeceği kaydedildi. Deutsche Bank’ın Garanti Bankası’na 115 milyon doları peşin olarak ödediği, bu bedelden yüzde 5 banka ve sigorta muameleleri vergisi kesildikten sonra kalanın Garanti Bankası’nın dönem kárına kaydedileceği bildirildi. Selçuk Yorgancıoğlu, ’takas ve saklama’yı almalarının ardından Deutsche Bank’ın üzerinden geçecek günlük işlem hacminin 5 milyar doları bulacağını söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı