İZMİR HABERLERİ

DEÜ'de Türk dili konuşan ülkeler paneli

DHA
07.11.2017 - 12:28Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Prof. Dr. Ömer Yiğitbaşı Konferans salonunda 'Demografik Gelişim ve Hazar Denizinin Statüsü Bağlamında Türk Dili Konuşan Ülkeler' paneli düzenlendi.

Panele Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Devlet İdarecilik Akademisi Dekanı Prof. Dr. Çingiz İsmayılov, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Şube Müdürü Prof. Dr. Zakir Eminov, DEÜ İİBF Türk Dünyası İktisadi Araştırmalar Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Recep Kök ve Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Asif Kurban ile Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kamil Tüğen katıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kamil Tüğen, Türkiye ile Azerbaycan iki kardeş ülke olduğunu belirterek, İzmir ile Bakü arasında 1980'li yılların başından itibaren kardeşlik köprüleri kurulduğunu söyledi. Tüğen, "Hazar'ın küresel güç mücadeleleri açısından en belirgin yönü, dünya petrol rezervinin ve doğalgazının önemli bir bölümünü barındırmasıdır. Denize kıyıdaş ülkelerin, denizin imkanlarından faydalanma ve çevre sorunlarının çözümü konusunda uzlaşmacı olmaları gerekir. Kardeşlik bağları iki ülke arasındaki dayanışmayı ve gücü daima arttıracaktır. İlişki ve işbirliğimizin artması iki ülke için önemli kazanımlar sağlar" dedi.

İŞBİRLİĞİ ARTMALI

Oturum Başkanı Doç. Dr. Nevzat Şimşek ise, "Asya ve Doğu yükselmektedir. 15'nci yüzyıla kadar Çin ve Hindistan temel üretimin yapıldığı yerlerdi. Sonrasında yaşanan coğrafi keşifler ile Portekiz, İspanya başta olmak üzere Batılı devletler güçlenmiş, 19. yüzyılda İngiltere ve 20. yüzyıla gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri yükselen güç olmuştur. Doğu yükselmekteyken Batı hala zengin olan taraftır. Üretim Asya'da gerçekleşmekteyken teknoloji Batı'dadır. Belirsizlik ve problem arz eden başlıca meselelerdir. Türkiye'nin Türk dilini konuşan ülkelerle ekonomik ve kültürel işbirliğini ve ticareti arttırması gereklidir" diye konuştu.

Panelde daha sonra Prof. Dr. Çingiz İsmayılov tarafından Azerbaycan tarihi ve ekonomik değeri hakkında, Prof. Dr. Zakir Eminov ise, 20. yüzyılda demografik yapının değişimi, kadının rolü ve göç meselesi konusunda birer konuşma yaptı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DEÜ'de Türk dili konuşan ülkeler paneli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Temmuz 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:23
 • Guneş
  06:03
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:33
 • Yatsı
  22:06
Sayfa Başı