İZMİR HABERLERİ

DEÜ'de polisiye türünde erkek kimliğine akademik çalışma

DHA
01.12.2017 - 12:04Son Güncelleme :
DHA

DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi'nin destekleriyle '2000'li yıllarda Türkiye Sineması'nda polisiye türünde erkek kimliği' adlı akademik çalışma kapsamında, eğitim amaçlı 120 dakikalık belgesel film çekildi. Aynı konu üzerinde yüksek lisans tez çalışması da yapan Melih Tomak, "Söz konusu akademik çalışmayla son yıllarda Türkiye Sineması'na kazandırılan polisiye filmlerde, erkek karakterlerin, daha baskın ve ön plana çıktıklarını gözlemledik" dedi.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü Film Tasarım Yönetmenliği Anasanat Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ragıp Taranç'ın yürütücülüğünü yaptığı ve DEÜ BAP Koordinasyon Birimi'nin destekleriyle '2000'li yıllarda Türkiye Sineması'nda polisiye türünde erkek kimliği' adlı akademik çalışma kapsamında belgesel film çekildi. DEÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Basın Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü'nün de katkılarıyla çekilen eğitim amaçlı 120 dakikalık belgeselde, polisiye yazarlar Ahmet Ümit, Arkın Gelişin, yönetmenler Gülten Taranç, Biket İlhan ile Onur Ünlü'nün yanı sıra akademisyen ve sektörün önde gelen isimleriyle röportajlar yapıldı, polisiye türünde filmlerinden örneklere yer verildi.

"ERKEK KARAKTERLER DAHA BASKIN"

Proje çalışmalarında görev alan ve DEÜ Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarım Bölümü yüksek lisans öğrencisi olan Melih Tomak aynı proje konusunda yüksek lisans tez çalışması da yaptı. Proje hakkında bilgi veren Tomak, "Söz konusu akademik çalışmayla son yıllarda Türkiye Sineması'na kazandırılan polisiye türdeki filmlerde, erkek karakterlerin, daha baskın ve ön plana çıktıklarını gözlemledik. Akademik çalışmamızı, panellerle kamuoyuyla da paylaşıyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunda yazar Arkın Gelişin'in referansıyla Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği'ne üye oldum. Projemizin devamında Yrd. Doç. Dr. Ragıp Taranç yönetmenliğinde Arkın Gelişin'in yazdığı roman sinemaya uyarlanıyor ve uzun metrajlı film çalışmamız da sürüyor. Projemizin en başından bu yana desteğini esirgemeyen ve projelerimizin devam etmesi için desteklerini sürdüren Rektörlüğümüz ile Genel Sekreter Yardımcı Vekili Kamil Koçak'a teşekkür ediyorum. Son yıllarda polisiye türündeki filmler Türkiye Sineması'nda artış gösterdi. Projemiz akademik anlamda önemli bir çalışma oldu" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DEÜ'de polisiye türünde erkek kimliğine akademik çalışma haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı