İZMİR HABERLERİ

DEÜ, YÖK'ün uluslararası strateji programında pilot üniversite oldu

DHA
03.03.2018 - 11:36Son Güncelleme :
DHA

DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) beş yılı kapsayan '2018-2022 Yüksek Öğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi' ile Türkiye'deki 20 pilot üniversiteden biri oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, projenin; aralarında Çin, İngiltere, Yunanistan, Hindistan, Mısır ve Rusya gibi 20 ülkeyi kapsadığını belirterek, "Üniversitelerimizin uluslararası akademik rekabette başarılı olmak için gelişmiş ülkelerden de öğrenci çekebilecek bir kaliteye tırmanması gerekiyor. YÖK tarafından ilan edilen strateji belgesi, uluslararası alanda ileri seviyede akademik ve bilimsel işbirliğinin sağlanmasını amaçlıyor. Okulumuzun YÖK tarafından seçilen 20 üniversiteden biri olması bizi son derece mutlu etmiştir. İzmir'de bizimle birlikte Ege Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) de seçilen üniversiteler olmuşlardır" dedi.

Prof. Dr. Erdal Çelik, "Göreve geldiğimiz dönemde Dış İlişkiler Koordinatörlüğümüzün uluslararası alanda daha aktif çalışması için projeler ürettik. Üniversitemizin dışarıya açılması ve uluslararasılaşması ile ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Bunun için Amerika, Asya, Afrika masası şeklinde masalar oluşturduk. İleri seviye bilimsel akademik ve kültürel iletişimin sağlanmasını planlıyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi ve YÖK'ün projelerinin örtüşmesi bizi mutlu etmiştir. Bu proje ile az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerin bilgi ve imkanlarından faydalanacak. Öncelikle ülkemiz ve kentimizin kalkınması için önemli hedeflerimiz var" diye konuştu.

İZMİR ÜNİVERSİTELERİYLE ORTAK ÇALIŞMA

YÖK'ün İzmir'den 3 üniversiteyi pilot üniversite olarak seçtiğini kaydeden Rektör Vekili Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki günlerde strateji belgesi hakkında Ege Üniversitesi ve İYTE ile bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla bir araya gelmeyi planlıyoruz. Ortak eylem, stratejik amaç ve planlamalar için çalışma yapacağız. Tersine beyin göçü ile ülkemize başarılı hocaların çekilmesi gibi konuları ele alacağız."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DEÜ, YÖK'ün uluslararası strateji programında pilot üniversite oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı