İZMİR HABERLERİ

DEÜ Tıp Fakültesi'nde mezuniyet coşkusu

DHA
10 Haziran 2017 - 11:52Son Güncelleme : 10 Haziran 2017 - 11:52

DEÜ Tıp Fakültesi'nde mezuniyet coşkusu

DHA

DOKUZ Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2016-2017 öğretim yılını tamamlayan 39. dönem mezunları diploma sevinci yaşadı. Hekimlik andını içerek mesleğe adım atan 288 genç doktor, Buca Tınaztepe Yerleşkesi Amfi Tiyatro'da düzenlenen törende mutluluklarını, kendilerini yetiştiren akademisyenler ve aileleri ile paylaştı.

Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Oğuz Dicle, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Yeşim Tunçok ve Prof. Dr. Oğuz Kılınç'ın ev sahipliğindeki törende; dönem birincisi Dr. Asil Demirezen, ikinci Dr. Zeynep Aydın ve üçüncü Dr. Mücahit Yalçın'a diplomaları ile birlikte çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca ilk kez bu yıl, ilk üçte yer alan mezunların yanı sıra ilk 10'a girenlere de Dekan V. Prof. Dr. Oğuz Dicle teşekkür ederek hediye verdi.

Genç doktorlara meslek yaşamında başarılar dileyen Rektör Prof. Dr. Adnan Kasman konuşmasında, "Sevgili öğrenciler çok zorlu bir göreve başlayacaksınız. Umarım TUS'ta (Tıpta Uzmanlık Sınavı) yüksek puanlar alarak istediğiniz uzmanlık alanlarına yerleşirsiniz. Sizden ricam, önemli olmaya değil, değerli olmaya çalışın. Yolunuz açık olsun" dedi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hale Ören de bir çocuk doktoru olarak mezunların heyecanını paylaştığını belirterek, "Sevgili öğrenciler sizler mükemmel bir eğitim aldınız. Burada sizleri çok yönlü yetiştirdik. Bir meslektaşınız olarak şunu belirteyim, gittiğiniz yerlerde bu eğitimin yararlarını göreceksiniz ve bu söylediklerimi ilerde daha iyi anlayacaksınız. Sizlere desteğimiz her zaman devam edecek. Dokuz Eylüllüler olarak yıllar sonra biraraya geldiğinizde bu akşamki duygularınızın hiç değişmediğini göreceksiniz" diye konuştu.

Mezuniyet törenine katılan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. S. Fehmi Akçiçek de genç hekimlerin sağlık sistemine, çevreye duyarlı meslektaşlar olarak çalışmalarını dileyerek, "Meslektaşına, hocasına sevgi ve saygı duymak, dil din ırk cinsiyet farkı gözetmemek, insanlığın sosyal dertlerine eğilmek, ülkesini sevmek, her an yardıma hazır olmak ve fedakarlık yani tıbbiyelilik ruhu bizleri kardeş kılıyor. Bugün başlayan meslek hayatınızın başarı ile geçeceğine bütün kalbimle inanıyorum" dedi.

"YOLUNUZ ATATÜRK'ÜN, AZİZ SANCAR'LARIN YOLU OLSUN"

Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Oğuz Dicle, aileler, mezunlar ve hocaları ile birlikte gurur dolu bir gün yaşadıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Bugün büyük bir gurur içindeyiz. 39 yılda verdiğimiz 5 bin 400'ün üzerinde mezuna eklenecek pırıl pırıl 288 genç hekim arkadaşımız 6 yılı geride bıraktı. Bu süreçte, kuramsal, mesleksel bilgiler, kliniğe giriş, iletişim becerileri ve alan çalışmaları gibi uygulamalarla buluştunuz. Rastgele değil, sistematik bir yaklaşımla, olmazsa olmaz tüm becerileri kazanmanız, öğrenmeniz sağlandı. Derken son yıl geldi çattı, intörn oldunuz. Hastalarla başbaşa kaldığınız, çok yorulduğunuz anlar, uykusuz geçen nöbetleriniz oldu. Şimdi hocalarınızın, ailelerinizin gurur kaynağı birer hekimsiniz. Sizleri önce iyi bir insan sonra iyi yurttaş ve nihayet iyi bir hekim yapmak için çabaladık. Değerlerinizle var olmayı öğretmeye çalıştık ve bunu başardığımızı görüyoruz. Aileleriniz de sizleri destekledi. Fakültem adına değerli anne babalara teşekkürlerimi sunuyor, evlatlarınızın yaşattığı bu haklı gururun tadını çıkartın diyorum. Bir büyük teşekkür de hocalarınıza. Onlar olmasaydı, sizlerin bu yetkinlikte yetişmesi kesinlikle mümkün olmazdı. Mesleki bilgisinin zirvesinde, eğitime sevdalı hocalarımızı yürekten kutluyorum. İnanın onlar en az aileleriniz kadar gururlu ve mutlu. Sevgili meslektaşlarım, Teknolojinin tıbbı giderek esir aldığı, bağımlı hale getirdiği ve insana dokunmanın giderek azaldığı bir çağa doğru sürükleniyoruz. İnsanın ömrü artıyor ve 100 yılı tamamlayan bir ortalama ömre yaklaşmış bulunuyoruz. Ne var ki, şeker hastalığı, obezite, kalp damar hastalıkları, kanser gibi hastalıklarda da aynı oranda artış görülmekte. Genetik bilimde, robotik cerrahi, rejeneratif tıp gibi alanlarda büyük gelişmeler yaşanıyor. Bütün bunlar, kendimizi sürekli, durmadan yenilemeyi, değişime uyum sağlamamızı gerektiriyor. İşte şimdi sizlere edindirdiğimiz bu becerilerinizi kullanma zamanı. Yolunuz Atatürk'ün, Aziz Sancar'ların yolu olsun."

Yaş kütüğüne plaket çakarak mezunlar adına konuşan Dönem Birincisi Dr. Asil Demirezen de çok zorlu, yorucu bir eğitim sürecini tamamlayıp donanımlı hekimler olmayı öğrendiklerini ifade ederek, "Yeri geldi uyumadık, yeri geldi kalın kalın kitapları, sayfalarca notları devirdik. Tatil günlerinde dahi ders çalıştık. Eğitim hayatımız boyunca sıradan birer hekim değil, nitelikli hekimler olmak için hocalarımızdan çok şey öğrendik. Bugün ben ve arkadaşlarım Dokuz Eylül Üniversitesi gibi değerli bir Tıp Fakültesi'nden mezun olarak dünyanın en saygın mesleği olan hekimliğe adım atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki zorlu yolculukta da bize en büyük gücü yine hekimlik mesleğine olan sevgimiz verecektir" dedi. Törende, So Soul Band, keyifli bir müzik dinletisi sundu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DEÜ Tıp Fakültesi'nde mezuniyet coşkusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı