Gündem Haberleri

  DEÜ Hastanesi yüzde 70 daha büyüyecek

  A.A
  30.10.2008 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Hasta sayısında yüzde 35'lik artış olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, yapılacak yeni binalar ve araştırma merkezleriyle birlikte yüzde 70 oranında büyüyecek.

  DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu,  göreve gelmelerinden sonra kısa, orta ve uzun vadede yapmayı planladıkları merkezleri belirlediklerini söyledi.

  DEÜ Konservatuvarına kadar olan alanda iki parsel dışındaki bütün arazilerin kendilerine ait olduğunu ve yapılacak yeni merkezler konusunda herhangi bir yer sıkıntısı yaşamayacaklarını belirten Prof. Dr. Astarcıoğlu, “Arsa sorunumuz yok. 400'e yakın öğretim üyesi kadromuz var. Bir tane daha bizim gibi bir fakülte çıkarırız” dedi.

  100 YATAKLI ÇOCUK HASTANESİ YAPILACAK

  Uzun vadede yapmayı planladıkları projelerin başında 100 yataklı çocuk hastanesi geldiğini bildiren Prof. Dr. Astarcıoğlu, çocuk hastaların erişkin hastalarla aynı çatı altında bulunmasının uygun olmadığını, gelişmiş ülkelerde, çocuk hastanelerinin erişkinlerden ayrı yerde olduğunu kaydetti.

  Ege Bölgesi'nin yaklaşık 15 milyon nüfusunun bulunduğunu ve bu bölgede çok gelişmiş bir fizik tedavi merkezinin olmadığını, buna yönelik bir merkez düşündüklerini belirten Prof. Dr. Astarcıoğlu, diğer projelerinin ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi yapmak olduğunu ifade etti.

  KANSER GEN TEDAVİSİ VE ORGAN MERKEZİ

  Organ hastalıklarınını ilgilendiren bütün branşların yer aldığı bir merkezi bünyelerine katmak istediklerine dikkati çeken Prof. Dr. Astarcıoğlu, şöyle konuştu:

  “Dünya artık bu yöne doğru gidiyor. O nedenle böyle bir merkezin oluşturulması şart. Tabi ki bu uzun vadede düşündüğümüz bir hedef. Kısa ve orta vadede bir araştırma laboratuvarını, kanser gen tedavisi merkezini yapacağız. Burası 20 bin metrekarelik kapalı alanı olan araştırma merkezi olacak. 60-70 milyon YTL'lik maliyeti olacak. Tamamlandığında yurt içi ve yurt dışında bu alandaki araştırmacılara açacağız. Burayı 2-3 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. Kaba inşaatı devam ediyor. Hastanemiz gün geçtikçe daha da büyüyecek, gelişecek.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı