Gündem Haberleri

  Detroit’te 45 model şov yaptı performansla ekonomi öne çıktı

  Aslan BATUR
  18.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2006 yılının ilk Uluslarararsı Otomobil Fuarı olan Detroit’te 45 farklı otomobil tanıtıldı. Kuzey Amerika pazarına yönelik modellerin ağırlıkta olduğu fuarda, konsept otomobillerin büyük bir bölümünde yakıt ekonomisi ile yüksek performansı birleştiren teknolojiler dikkat çekti.

  Özellikle Amerika’da büyük ilgi gören SUV segmentinin yerini yeni doğan CUV (Crossover) segmentindeki otomobilvari 4X4’lere bırakması da öne çıkan bir diğer noktaydı. Ayrıca 22 Ocak’a kadar açık kalacak fuarda, 20’nci yüzyılın 4 farklı otomobili 21’inci yüzyıla ayak uydurarak yeniden yaratıldı. Amerikan Muscle Car efsanesi olan Chevrolet Camaro ile Dodge Challanger’in yanı sıra, Chrysler Imperial ve Lamborghini Miura Detroit’te konsept olarak yeniden canlandı.

  Mazda Kabura: Mazda tarafından MX-5 modelinin şasisi üzerinde geliştirilen ’Kabura’ konseptinde oturma düzeni 2+2 veya 3+1 olmak üzere iki farklı şekilde ayarlanabiliyor.

  Chevrolet Camaro

  Fuarda Dodge Challanger’den sonra canlanan Amerikan efsanesi Camaro, agresif görünümü ile bir performans canavarı olduğunu hemen belli ediyor.Camaro’nun 2009 yılında piyasaya sunulması planlanıyor.

  Ford Reflex: Küçük bir otomobil olmasına rağmen sunduğu geniş iç mekanı ile dikkat çeken Reflex, spor bir görünüme sahip. Dizel ve elektrikle çalışan hibrid bir motora sahip olan Reflex, aynı zamanda güneş enerjisini de kullanarak, aracın daha az yakıt tüketmesini sağlıyor.

  Ford F-250 Super Chief: Ford tarafından geliştirilen F-250 Super Chief isimli pick-up konsepti üç farklı yakıt kullanıyor.

  Volvo C30: Volvo’nun kompakt segmente yönelik tasarladığı ve C30 ismini verdiği konsept aracı, S40 ile aynı platformu paylaşıyor. Önden bakıldığında S40 ile aynı yüze sahip olan araç, sıra dışı arka tasarımı ile farklı bir görünüm çiziyor. C30’un en çok dikkat çeken özelliği ise 10 hoparlörle donatılan müzik sistemi.

  Lamborghini Miura

  Lamborghini’nin efsanevi modeli Miura, yeniden canlanıyor. Markanın başarılı bir geçmişe sahip modeli Miura, önümüzdeki yıllarda üretilecek olan Audi R8 ile aynı platformu paylaşıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı