« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Derya'nın gözü Rio'da

Olimpiyatlarda 6. kez yarışarak kırılması zor bir rekora imza atan milli yüzücü Derya Büyükuncu, mutlu ve gururlu olduğunu belirterek, kendisine destek verilmesi halinde 7. kez de oyunlarda yarışabileceğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Aquatics Center'daki yarışının ardından konuşan Büyükuncu, 6. kez oyunlarda yarışmasıyla ilgili, “Çok gururluyum, geçen yıl 6. kez olimpiyatlara katılıp Türkiye'yi rekorlar kitabına sokmak istiyorum demiştim. Bunu başardım, kendi imkanlarımla başardım. Mutluyum, gururluyum” diye konuştu.

27 yıldır milli takımda mücadele verdiğini ifade eden milli yüzücü, Londra'da da elinden gelenin en iyisini yaptığı söyledi.

Büyükuncu, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmayı düşünüp düşünmediği sorusuna, şu yanıtı verdi:
“Kimse yanlış anlamasın. Yüzemiyorum ya da yüzmek istemiyorum değil. 27 yıldır milli takımdayım. Sadece 8 ay maaş aldım. O da bir şekilde kesildi, kestirildi. Ama önemli değil. Sonuçta ben hala yüzebiliyorum ve hala iyi yüzebiliyorum. Her zaman diyorum biri çıkar benim elimden tutar, bir sponsor bulunur, birisi der ki 'ben senin her şeyini karşılayacağım, sen istediğin gibi çalış'. Ben 7. kez de olimpiyatlara katılırım, hiç zor değil. Ben kendi gücümü biliyorum. Disiplinimi, çalışmamı, yeteneğimi, azmimi biliyorum. Sorun bende değil. Sonuçta benim para kazanmam lazım. Artık aile kurmak istiyorum, çocuklarım olsun istiyorum. Bunu da para kazanmadan yapamazsınız.”

“İsveçli Frolander ile aramızda büyük fark var”

Milli yüzücü yarın 6. kez olimpiyatlarda yarışacak 37 yaşındaki İsveçli yüzücü Lars Frolander ile aralarında çok büyük fark olduğunu söyledi.
İsveçli yüzücünün 2 kez olimpiyatlarda bayrak yarışlarına katıldığını anımsatan Büyükuncu, “Sonuçta Türkiye'nin hiçbir zaman bayrak yarışı olmadı. Ve yakın gelecekte de olacak gibi görünmüyor. Bizim bayrak yarışımız olsa ben olimpiyatlar 10 kez giderim. Çok kolay” ifadelerini kullandı.
6 kez bireysel olarak tarihte ilk defa barajları geçip olimpiyatlara katılma hakkını elde ettiğini belirten milli sporcu, “Frolander'in yaptığı kolay birşey değil ama benim yaptığım çok çok daha zor bir şey” dedi.
İsveçli yüzücü yarın erkekler 100 metre kelebekte kulaç atacak ve 6. kez olimpiyatlarda mücadele etmiş olacak.

Deryanın gözü Rioda ELENİNCE NİHAT’IN DİLİNE DÜŞTÜ

SERHAT BALCI, JÜBİLESİNİ LONDRA'DA YAPACAK

KEŞKE TÜM HAİNLER BENİM GİBİ OLSA

“Phelps hakkında fazla yorum yapmaya gerek yok”

Olimpiyatlarda dün 19. madalyasını kazanarak tarihe geçen ABD'li yüzücü Michael Phelps'in başarısını değerlendiren Büyükuncu, “Zaten gelmiş geçmiş en iyi olimpiyat sporcusuydu bence. Çünkü bugüne kadar 15 tane altın madalya kazandı. Bu kadar altın madalyaya çok fazla yorum yapmak zorunda kalmıyorsun. Benim arkadaşım. Hep konuşuyoruz ve tebrik ediyorum. O da beni tebrik ediyor” diye konuştu.
ABD'li yüzücülerle sürekli irtibat halinde olduğunu belirten milli sporcu şöyle konuştu:
“Ben bugün altıncı olimpiyatlarımda yüzerken bana Amerikalılar tezahürat yaptı. Türkler yapmadı. Bu size her şeyi anlatması gerekiyor. Benim ABD'li arkadaşlarım altıncı olimpiyatın ne kadar önemli, değerli bir şey olduğunu biliyorlar.”

“Aquatics Center'de tribünler eleştirilebilir”

Milli sporcu yüzme yarışlarının yapıldığı Aquatics Center'a yöneltilen eleştirilerle ilgili ise, havuzun çok güzel olduğunu ancak tribünlerin yüksekliğinin eleştirilebileceğini söyledi.
Büyükuncu, “Tribünler çok yüksek. Dışarıdan bakınca kelebek yüzen biri gibi duruyor. O kadar yüksek tribünleri daha önce Sidney Olimpiyatları'nda da gördüm. Belki alışık olmayanlar için değişik gelmiş olabilir. Yukarıdan izleyenler için daha zor. Belki o yönden eleştirilebilir” ifadelerini kullandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz