« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Derya'lar rekor yüzdü

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Avrupa Şampiyonası'nda havuza giren 10 sporcumuzdan sadece Derya Büyükuncu yarı final hakkını elde ederken, iki Türkiye rekoru kırıldı. Derya Büyükuncu 100 metre sırtüstünde, Derya Erke de bayanlar 200 metre sırtüstünde Türkiye rekorlarını geliştirdi...

Büyükuncu yarı finalde

24. Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda dün başlayan yüzme yarışmalarında havuza giren 10 sporcumuzdan sadece Derya Büyükuncu yarı final hakkını elde ederken, 2 Türkiye rekoru kırıldı. Erkekler 100 metre sırtüstünde 56.52'lik derece ile serisinde 3., 32 sporcu arasında 8. olarak yarı finale kalan Büyükuncu Türkiye rekorunu geliştirdi.

Theloke balık gibi

Ataköy Olimpik Havuzu'nda zaman zaman ilginç görüntüler oluşuyor. İşte bunlardan biri dün erkekler 100 m. sırtüstü yarışması öncesi meydana geldi. Avrupa rekortmeni Alman Steve Theloke, 4. serideki yarışı öncesi havuzda estetik bir görüntü oluşturdu. Theloke, serisinde 55.77'lik derece ile birinci olurken, yarı finalde yüzme hakkını da elde etti.

Atlamada Gil sürprizi

İSTANPOOL'99'da erkekler 1 metre tramplen atlamada altın madalyayı sürpriz bir isim İspanyol Jose Miguel Gil kazandı. İlk kez böylesine büyük bir şampiyonada finale kalan Gil, 396.66 puanla ilk sırayı alıp Avrupa Şampiyonu oldu. Avrupa ve Dünya şampiyonalarının ünlü ismi, favoriler arasındaki 1997 şampiyonu Alman Andreas Wels ise 395.97 puanla gümüş madalyada kaldı. Bronz madalyayı ise yine Alman Stefan Ahrens 367.68 puanla aldı.

5 km‘de Bezrouchenko güldü

KUMBURGAZ'da yapılan erkekler 5 kilometre yüzme yarışını Rus Evgueni Bezrouchenko 59 dakika 8 saniyelik derece ile kazanıp Avrupa şampiyonu oldu. Gümüş madalyayı 59 dakika 13 saniyelik derecesiyle Rus Alexi Akatiev, bronz madalyayı da 59 dakika 16 saniyelik derecesiyle İtalyan Samuele Pampana aldı. 31 sporcunun katıldığı yarışta sporcularımızdan Genco Uçan 1 saat 6 dakika 37 saniye ile 28'inci, Burak Güzel ise 1 saat 12 dakika 6 saniye ile 29'uncu oldu.

Brousnikina üç altınla uçtu

İstanpool'99 ilk 4 gün boyunca su sporundaki estetik üzelliğin sergilendiği senkronize yüzme yarışmaları tamamlanırken, şampiyonanın en karlı sporcularından biri Rus Olga Brousnikina oldu. Moskova doğumlu 25 yaşındaki Brousnikina, solo, çiftler ve takım senkronize yüzmede üç altını boynuna takıp, dün sabah ülkesine döndü.

Şampiyonanın ilk üç altın madalyalı sporcusu, dünya şampiyonu da olan Brousnikina, ‘‘Bir şampiyonada ilk kez 3 altın madalya kazandım. Bu benim için tarif edilemeyecek mutluluk. Artık gözüm eylül ayındaki Dünya Kupası ve ardından 2000 Sydney Olimpiyatı'nda. Türkiye'yi ve şampiyonayı çok beğendim, büyük bir mutlulukla ülkeme dönüyorum’’ dedi.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler