Derviş: Esnek kur olmasaydı 10 milyar doları alamazdık

Hürriyet Haber
27.11.2001 - 09:35 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'deki 11 Eylül saldırıları sonrasında girilen yeni dönemde, dünya ekonomisindeki büyüme tahminlerinin yüzde 1'e indiğini, aynı çerçevede Türkiye'nin de gelişmelerden çok olumsuz etkilendiğini belirterek, ‘‘Eğer esnek kur politikası izlemiyor olsaydık, 11 Eylül'deki o korkunç terörist saldırının ardından 10 milyar dolar kaybedebilirdik’’ dedi.

Derviş, yapılan reformların ardından Türkiye'nin ekonomik sisteminin farklı bir işleyişe girdiğini belirterek, iyi işleyen bir ekonomik sistemin, politik istikrarsızlıklardan etkilenmeyeceğini belirtti. Kemal Derviş, ‘‘Politika her zaman sorunlar yaratabilir. Ancak iyi işleyen bir ekonomik sistem politik istikrarsızlıklardan etkilenmez. Türkiye'de şu anda bu mümkün’’ dedi.

KAYBEDEBİLİRDİK

İsviçre-Türkiye Sanayi ve Ticaret Odası'nın Cenevre'de düzenlediği ‘Türk ekonomisinin bugünkü ve gelecekteki görünümü’ konulu konferansta, ekonomik reformların aşamalarını anlatan Devlet Bakanı Derviş, Türk ekonomisini krize sürükleyen en önemli sebebin, 1990'lı yıllarda uygulanan ‘popülist politikalar’ olduğunu söyledi.

Ekonomik reformların gerçekleştirilmesinde, parlamentonun büyük kararlılıkla çalıştığını belirten Derviş, uluslararası kuruluşların, şimdiye kadar hiç bir ülkeye göstermediği desteği Türkiye'ye göstermesinde de, kararlılıkla uygulanan para politikalarının etkin olduğunu söyledi.

11 Eylül'ün ardından, dünya ekonomisindeki büyüme beklentilerinin yüzde 1'e gerilediğini belirten Derviş, ‘‘Eğer esnek kur politikası izlemiyor olsaydık, 11 Eylül'deki o korkunç terörist saldırının ardından 10 milyar dolar kaybedebilirdik’’ dedi ve Türkiye'nin uyguladığı sıkı para politikası ile esnek kur sisteminin başarılı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin terörizmle mücadelede dünya ile birlikte hareket etmesinin ve aldığı kararların son derece doğru olduğunu belirten Derviş, IMF'nin Türkiye'yi desteklemesinin, Afanistan'da ABD öncülüğünde başlatılan savaştaki stratejik rolü nedeniyle olmadığını belirterek, ‘‘Eğer bu kadar sıkı bir para politikası izlemeseydik, bu yardım verilmezdi’’ dedi.

IMF'nin 10 milyar dolarlık destek niyetinin, Türk ekonomisinin gidişatına ilişkin piyasalara olumlu mesajlar verdiğini belirten Derviş, Türkiye'nin büyük bir büyüme potansiyeli olduğunun altını çizdi ve son haftalarda ekonomide iyileşmenin belirgin bir şekilde hissedilmeye başladığını bildirdi.

Toplantının ardından soruları yanıtlayan Kemal Derviş, Türkiye'deki ekonomi yönetimi ile politika arasındaki ilişkinin sorulması üzerine İtalya‘nın 1970 ve 80‘lerdeki durumunu örnek göstererek, ‘‘Politika her zaman sorunlar yaratabilir. Ancak, eğer ekonomik sistem iyi işliyorsa, politik istikrarsızlıklardan etkilenmez. Şu anda Türkiye’de bu mümkün’’ diye konuştu.

Bu arada, IMF İcra Direktörleri'nin, 3.1 milyar dolarlık kredi diliminin serbest bırakılması beklenen 10. Gözden Geçirme'ye ilişkin toplantısını Çarşamba günü yapması bekleniyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı