Derviş: Çin ve ABD’den medet ummak doğru olmaz

Hürriyet Haber
22.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin ekonomiden sorumlu eski bakanı ve Brooking Enstitüsü Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, Çin ve ABD yerine, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin, küresel dengesizlikleri iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dikkat çekti.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde yer alan makalesinde, küresel ekonomideki dengesizliklerin nasıl giderilebileceği konusunu değerlendirerek, şunları yazdı:
Mevcut küresel dengesizliklerinin, özellikle de ABD’nin büyük miktardaki cari işlem açığı ve Çin’in cari hesap fazlasının oluşturduğu likidite fazlasıyla, 2008-2009 ekonomik krizini etkilediğine dair geniş bir kanı bulunuyor. Ekonominin iyileşmesinin desteklenmesi ve sağlanmasıyla, dünyanın talep dengesinin yeniden sağlanması konusunda da ortak bir kanı mevcut.
Çin’in dünya ekonomisinde büyüyen rolüne karşın, ABD ve Çin’den tamamen medet ummak doğru olmaz. Dünya ekonomisini yeniden dengelemek için gereken net talepteki artış nereden gelecek? Bariz cevap, Çin’in dışındaki, yeni gelişen ve gelişmekte olan ekonomiler.
Ancak bunların çoğu, harcamak yerine sigorta olarak döviz rezervi stoklamaya yöneldi ve bunlar yatırım için hâlâ yüksek riskli bulunan ülkeler. Dolayısıyla yapılması gereken Çin ve Körfez ülkelerinden bu ülkelere daha fazla yatırım, daha fazla kredi, rezerv ihtiyacını azaltacak IMF finansmanı ve bu ülkelerin kendilerinin sağlam ekonomik politikalar uygulamasıdır.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı