Derviş: Ani ve sert kur değişikliği zarar verir

Hürriyet Haber
07.10.2011 - 17:42 | Son Güncelleme:

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Kemal Derviş, kur değişikliklerinin çok sert ve ani olmasının zararlı olduğunu söyleyerek, bu değişikliğin mümkün olduğunca yumuşak bir biçimde gerçekleştirmenin gerektiğini belirtti.


Bloomberg HT'ye konuşan Türkiye'nin ekonomiden sorumlu eski Bakanı Kemal Derviş, Merkez Bankası'nın politikalarını temelde başarılı bulduğunu, 2007'de de yüksek faiz-düşük kur seviyesinin bozulabileceğini, ancak bu fırsatın kaçırılmış olduğu ifade etti.

"2001'deki krizden önce güven zaten azdı" diyen Merkez Bankası'nın nispeten daha yüksek faiz oranlarına sahip olması sebebiyle, o güvenin tesis edilemediğini" belirtti. "Yüksek faiz, düşük kur" birleşimini hiçbir zaman sevmediğini belirten Derviş, ancak bir dönemde bundan başka seçeneğin olmadığının da altını çizdi.

Derviş şöyle devam etti:

"O dönemdeki yüksek faizin neticesinde fazla sıcak para ve aşırı değerli bir Türk Lirası oluştu. Bu dengeyi 2007'deki 'mini kriz'de bozabilirdik; bozamadık, bir fırsat kaçmıştı. Sanıyorum şimdi yeni bir denge oturtmaya çalışıyoruz. Daha yarışmacı bir Türk Lirası, daha düşük bir faiz ve büyümeyi, özellikle yerli katma değeri özendiren bir büyüme modeline doğru gitmeye çalışıyoruz. Bence bu da çok önemli ve gerekli bir şey" dedi.

"KUR DEĞİŞİKLİĞİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA YUMUŞAK BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMELİ"

Ancak Derviş, kur değişikliklerinin çok sert ve ani olmasının da zararlı olduğunu sözlerine ekleyerek, bu değişikliğin mümkün olduğunca yumuşak bir biçimde gerçekleştirmenin gerektiğini söyledi. Derviş, "sanıyorum Merkez Bankası'nın hem döviz politikaları hem de arada bir döviz satışları bu yumuşak geçişi amaçlıyor" diye konuştu.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Derviş, yüksek kurdan korkulmaması gerektiğinin altını çizerek, "aşırı değerli TL'den daha fazla korkarım" dedi. Bu çok sert düşüşlerin, tüm dünyadaki likidite sorunlarından kaynaklandığını vurgulayan Kemal Derviş, bu sebeple 'olağanüstü' bir kur değişikliği görülebileceğini ve bunun biraz yumuşatılmasının gerektiğini söyledi. Aşırı değerli TL'den her zaman daha çok korktuğunun altını çizen Derviş, "uzun vadeli bir büyümenin, istihdamın asıl düşmanı aşırı değerli TL" dedi.

GELECEK DOKUZ AY ZOR OLACAK

Derviş, çok ciddi bir yavaşlama sürecine girildiğini ve önümüzdeki 9 ayın zor olacağını söyledi. Krizde Euro Bölgesi'nin merkezi teşkil ettiğini, ancak ABD ve Japonya'nın da zorluk ve yavaşlamaların olduğunu belirtti ve "bu yavaşlama artık gelişmekte olan ülkelere de yansıyor" dedi.

Hiçbir ülkenin "biz etkilenmeyiz diyemeyeceğine" dikkat çeken Kemal Derviş, ancak gelişen ülkelerde yavaşlamanın göreceli olarak daha az olduğunu, küresel yavaşlamanın gelişmekte olan ülkeleri de etkilediğini ifade etti.

Derviş, "ayrışma, büyümenin uzun vadeli eğiliminde" var diyerek,  ancak tüm dünyanın birlikte düşüş ve yükseliş dönemlerinden geçtiğini, yalnızca bazılarının daha az ya da daha çok etkilendiğini hatırlatarak, "bu anlamda ayrışma hem var hem de yok" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı