Derviş ‘4+2+1’ bizi zora soktu

Hürriyet Haber
06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


<ı>Kasım CİNDEMİR - Mehmet BİBER / WASHINGTON

Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ABD Hazine Bakanı, Dünya Bankası ve IMF ile yaptığı görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun bir an önce toplanıp, Türkiye'ye olan desteğini sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye'nin haziran sonunda ve temmuz başında önemli aşamalar kaydettiğini, Meclis'in olağanüstü çabayla yasaları çıkardığını belirterek, ‘‘Türkiye'nin yaşadığı hızlı değişim sürecinde bazı konuların kamuoyuna yansıması iyi olmadı. Türk Telekom yönetimi 4+2+1 olarak yansıdı. Bu durum bizi zora soktu. Telekom'a atanan yedi kişinin de arkasındayım ve destekliyorum. Bu yönetim kurulu profesyonel yönetim kuruludur’’ dedi.

Devlet Bakanı Kemal Derviş, İsviçre'den sonra geçtiği ABD'nin başkenti Washington'da Türkiye'ye verilecek toplam 3.3 milyar dolarlık IMF ve Dünya Bankası kaynaklı kredilerin serbest bırakılması için yoğun temaslar gerçekleştirdi. Devlet Bakanı Derviş, Dünya Bankası Başkan Vekili Sven Sandström, ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill ve IMF Başkanı Horst Köhler ile biraraya geldi.

BİLGİ İSTEDİLER

Daha sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill'in bilgi istediğini ve kendilerinin bilgi verdiğini belirtti. O'Neill'in programın ayrıntıları konusunda soruları olduğunu belirten Derviş ‘‘ABD Hazine Bakanı müzakereyi IMF adına yapmıyor. Biz müzakereyi IMF ile yapmak zorundayız. Türkiye'deki gelişmeleri IMF ve ABD yönetimine anlattık. IMF İcra Kurulu'nun bir an önce toplanıp desteğini sürdürmesi gerekiyor. Gelecek hafta içinde IMF İcra Kurulu'nun toplanması için çalışıyoruz’’ dedi.

Dünya Bankası'nın ancak IMF İcra Kurulu'ndan sonra toplanabileceğini hatırlatan Derviş, ‘‘IMF kredilerinin serbest bırakılması çok önemli. Ancak henüz kesin bir sonuç yok. İyi niyetle çalışmalar devam ediyor ve şu anda hava iyi. Köhler de benimle aynı fikirde’’ açıklamasını yaptı. Derviş, IMF'nin Türk Telekom yönetimine yönelik eleştirilerinin Türkiye'nin içişlerine karışmak olduğu yönünde görüşler olduğununhatırlatılması üzerine ‘‘Türk Telekom ile ilgili konular Niyet Mektubu'nda var’’ dedi. Derviş, ‘‘Bazı şartları tam olarak yerine getirmedik. Niyet Mektubu’ndaki tüm şartların gerçekleşmesi gerekiyor. Bunu ben değil, programın eksiksiz uygulanacağını bizzat Başbakan Bülent Ecevit söylemişti’’ açıklamasını yaptı.

ANLATMALIYIZ

ABD'de IMF ve Dünya Bankası yetkilileriyle karşılıklı görüşmeler yapıldığını belirten Derviş, bu görüşmelerin bir kaç gün süreceğini belirterek ‘‘Şu ana kadar Türk Telekom hakkında onlara bilgi verdik. Ama kesin bir sonuç yok. Türk Telekom yönetimini onlara tek tek anlatmamız gerekiyor. IMF'nin bazı kuşkuları var. Onlar devam ediyor’’ dedi. Derviş, sorunun sadece IMF ve Dünya Bankası'nı ikna etmek olmadığını, piyasaların da ikna edilmesi gerektiğini ifade etti. Derviş, piyasaların talebinin aksine davranılamayacağnı belirterek ‘‘Eğer piyasa yüzde 80 faiz isterse, bunu kabul etmemiz lazım. Ekonomik olarak da pratik olarak da güveni temin etmemiz gerekiyor’’ dedi.

Canlanma Ağustos veya Eylül'de

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Washinton'daki basın toplantısında Türkiye'deki ekonomik cvanlanmanın programın uygulanması halinde ağustos ve eylül ayında yaşanacağını söyledi. Henüz daralma sürecini yaşayan ekonomide ilk olumlu işaretlerin haziran ayındaki enflasyon düşüşüyle alındığını belirten Devlet Bakanı Derviş, ikinci önemli adımın büyümeyi ve istihdamı artırmak olduğunu belirtti. Derviş şöyle konuştu, ‘‘Hepimiz büyümeyi sağlamak istiyoruz. Ekonomi birden düze çıkmayacak. Dar gelirli için iki tane değişken çok önemli. Biri enflasyonun düşmesi. Hiç değilse Haziran'da bunun ilk belirtilerini alabildik. İkincisi büyüme ve istihdam. Program devam ederse, ağustos ve eylülden itibaren yeniden büyümeye geçebileceğiz. Ondan sonra büyümeyle birlikte dar gelirlinin üzerindeki yük azalacak.IMF de bizimle aynı tahminleri paylaşıyor.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı