"Melike Karakartal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melike Karakartal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melike Karakartal

Dersimiz: “Saç bilgisi”

Bugün sevgili erkek Habitus okurlarından müsaade istiyor, kadın okurlarla saç muhabbeti yapmak istiyorum.

/images/100/0x0/55eb2b31f018fbb8f8afc63d

Malum, kadınların saç ve saç sağlığıyla olan ilişkisi, genellikle “fısıltı gazetesi” kaynaklıdır. Bir arkadaşımız Brezilya fönü yaptırmıştır mesela, derhal bunun çok faydalı ve süper sağlıklı bir işlem olduğuna inanırız, kuaföre koşarız. İçeriğini sormayız bile.
“İyi hissedelim” diye saçlarımızın rengini, boyunu, şeklini değiştirip durur, keçeye dönünce de eski haline döndürmeye çabalarız. Saçlarımızla o kadar uğraşırız ki, Erol Köse bile Hadise ile bu kadar uğraşmamıştır. En önemlisi de; saç bakımıyla ilgili bildiklerimiz, kuaförün söyledikleri ile arkadaş tavsiyesinden öteye gitmez.
Ben de bu duruma isyan ediyor, artık “saç bilgisi” konusunda kulaktan dolma bilgilere, doğru bildiğimiz yanlışlara bir son vermek istiyorum sevgili ruh hali değiştikçe saçlarıyla oynayan Habitus okuru.
Dove Saç Kategorisi Global Teknik Marka Yöneticisi Katya Ivanova, markanın yeni besleyici bakım serisini anlatmak için İstanbul’daydı. Fırsat bu fırsat dedim, saçlarla ilgili en çok merak ettiklerimizi sordum...

- Türkiye’de birçok kadın saçının rengini açıyor, bunun için hidrojen peroksit, yani açıcı içeren boyalar kullanmak durumunda kalıyorlar. Tekrarlı olarak açıcı kullanmak saça çok mu zarar veriyor?
- Kimyasal ürünlerle saçın renginin açılma süreci saç için bir tehdittir. Saç renklerini açacaklarsa, belki aynı sonucu alamayacaklardır ama organik ürünleri tercih etmeliler. Saçın içeriğinde yer alan melanin, saçın sağlıklı uzaması ve nem dengesini koruması için elzemdir. Ve hidrojen peroksit, saçın içerisindeki melanini uzun vadede yok eder.

- Saçımızı her ay kestirmeli miyiz? Saçı her ay kestirince hiç uzamıyor...
- Bu, saçın sağlıklı olup olmadığına, uzunluğuna ve yapısına göre değişir. Uzun ve boyalı saçlar için ideali, altı haftada bir uçlardan kırıkları aldırmaktır.

- Fön çekmek zararlı mı?
- Yüksek ısıda saç kurutmak saç için zararlıdır. Saç kurutma makinesinin ağzının saça değmesi, fırça ile sürekli şekil vermeye çalışmak, saça savaş açmaktır. Kurutma makinesi “cool” modunda çalıştırılmalı, saç ile arasında mesafe bırakılmalıdır.

- Brezilya fönünü çok öneriyorlar. Kimyasal bir işlem değil mi bu?
- Öyle. Kimyasal madde kullanılan her ürün, saç için bir tehdittir. Uzun vadede nem dengesini bozar ve sonrasında da saç tamamen cansız bir organizmaya dönüşür. Brezilya fönü de bazı kimyasallar aracılığıyla yapıldığı için bir tehdit olabilir.

BANYODAN SONRA SİRKE VE LİMON

- Musluktan gelen kireçli su saçlarımızı mahvediyor, buna bir çare var mı?
- Bu durumun önüne geçmek için kadınların banyo sonrası saçlarına sirke ve limon suyunu karıştırarak sürmesini tavsiye ederim, saçı hemen toparlar.

- Postiş takmak ya da kaynak yaptırmak kendi saçımıza zararlı mı?
- Yapıştırıcı kullanımı sırasında abartıya kaçılmadığı sürece takma saç kullanımının herhangi bir zararı olacağını düşünmüyorum.

- Hamilelikte saç boyanmalı mı?
- Saç boyamanın bebeğe olumsuz bir etkisi olduğunu kanıtlayan herhangi bir araştırma yok. Yine de organik boyalar tercih edilmeli.

- Saçlarımızın sağlıklı olması için nasıl beslenmemiz lazım?
- Omega 3, elzem bir yağdır. Başta somon balığı olmak üzere tüm balıklara beslenme programında yer verilmeli. Ayrıca gün içinde mutlaka üç porsiyon koyu yapraklı sebze ve meyve yemeli, günde iki litre su içmelisiniz...

X