Gündem Haberleri

  Dershaneler önümüzdeki yılın kayıtlarını yapmaya başladı bile

  26 Aralık 2012 - 15:49Son Güncelleme : 26 Aralık 2012 - 17:39

  Bir yandan Başbakan'dan randevu bekliyor, bir yandan hazırlıklarını yapıyorlar.

  2013’te kapanması öngörülen dershaneler henüz kendilerine resmi yazı gelmediği için işleyişlerini sürdürüyorlar. Birçok dershane gelecek yıl için kayıt almaya başladı bile. Bazıları seviye tespit sınavları için ilan veriyor, duyurularını yapıyorlar. Görüştüğümüz dershane yöneticileri çalışanlarına da, öğrencilerine de henüz kapanacaklarına yönelik bir duyuru yapmadıklarını belirtiyorlar. Çalışanlar için sözleşme dönemi Haziran ayına doğru olduğu için henüz sözleşme yenilemesi yapılmıyor. Ama, tüm hazırlıklarını gelecek yıl da devam edecekmiş gibi yapan dershanelerin yöneticileri Bakanlıktan “dur” deninceye kadar devam kararı aldılar.

  Önümüzü görebilmek için durumumuz netleşmeli

  Faruk Köprülü (ÖZ-DE-BİR Başkanı)

  Dershanelerni kapancağı söylenmekle birlikte resmi anlamda çalışma başlatılmış, resmi karar çıkmış değil. Üye dershanelerimiz her yıl olduğu gibi önümüzdeki yılla ilgili çalışmalarını başlatmak zorunda oldukları için başlattılar. Kayıtlar henüz bu dönem başlamamakla birlikte seviye tespit sınav hazırlıkları yapılıyor bile. Ocak-Şubat aylarından itibaren bir aksilik olmazsa kayıt almaya başlıyoruz. Başbakandan randevu da gelmedi. Kendisiyle görüşme talebimiz halen geçerli. Başbakanımızın programın yoğun olduğunu farkındayız. 100 bin çalışanın olduğu sektör olarak da önümüzü görebilme adına birşeylerin artık bugünlerde netleşmesi beklentimizi belirtmek istiyoruz. Çalışanlarımız da büyük tedirginlik içinde, belirsizlik tedirginlik yaratmakta. Biran önce yetkililerimizin açıklamalarını yapmalarını bekliyoruz.

  DERSHANELERİN KALDIRILMASI İÇİN TARİH VERDİ

  SBS hazırlığı yapan öğretmenler iş aramaya başladı bile

  İbrahim Taşel(TÖDER Başkan Yardımcısı)
  Kayıtlar için hazırlıklarımız yapıyoruz. Öğretmen sözleşmeleri de genelde mayıs ya da haziran ayında yapılıyor. Henüz öğretmen sözleşmesine başlamadık. Dershaneler yarışma sınavı ve kayıtlar için hazırlık yapıyorlar. Seviye sınavından sonra kayıtlara başlayacağız. Dershanelerle ilgili kararı Sayın Bakanın bu ayın sonunda açıklamasını bekliyoruz. Çalışanlarımız kendilerinin mağdur olmayacağını bir şekilde çözüm bulunacağını ümit ediyor. Umarım Bakanlığımız onları mağdur etmez. SBS (Seviye Belirleme Sınavı)nın gelecek yıl yapılmayacak olması nedeniyle bu alanda çalışan öğretmenlerimiz farklı arayışlara girdiler.

  DERSHANE KARARI YILBAŞINDA ÇIKIYOR

  Yeni düzenleme yapılmadığı sürece faaliyetlerimize devam

  Eyüp Kılcı (GÜVEN-DER Başkan Yardımcısı)

  Dershaneler, Milli Eğitim Bakanlığı izniyle faaliyetlerini sürdüren kurumlardır. Bakanlık tarafından herhangi, yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece faaliyetlerine devam ederler. Bir çalışma programları vardır. Bunu her dershane kendisi belirliyor. Bu çerçevede şu anda kendilerine özgü her türlü faliyeti yapma serbestliğine sahipler. Yıllık çalışma takvimlerini kendileri çıkarıyor ve programlarını yapıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ekstra bir düzenlemesi olursa ona göre şekillenirler. Takviminde kayıt dönemi başlayanlar, kayıt alabilirler. Şu anda durum nedir bilmiyorum ama takvimlerinde varsa alıyorlardır. Normalde ocak ayından itibaren bir sonraki yılın kayıtları alınıyor. Kayıtla alakalı hazırlık yapıyorlardır. Başbakanla randevu konusunda herhangi bir cevap gelmedi. Biz randevu talep yazımızı ilettik, bir cevabın gelmesi halinde tabi görüşmek istiyoruz. Bu arada dershaneciler, çalışanlarının demoralize olmaması için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Mutlaka insan psikolojisi bu, etkilenenler ve yeni arayışlar içine girenler olabilir. Ama genel olarak kayda değer bir problem yok şu anda.

  Dershaneler seviye ve tanıma sınavı adıyla kayıtlara başladı

  Sınav Dershanesi: Kayıtlar başladı, bu yılın fiyatıyla kayıt yapılıyor. Yeni yılın ücretleri henüz belli değil.
  Kültür Dershanesi: Kayıtlar başladı. 11-12 Ocak’ta bursluluk sınavı var. Ardından kayıtlar yapılacak.
  Fen Bilimleri Dershanesi: 13 Ocak’taki bursluluk sınavının ardından kayıtlar başlıyor.
  Birey Dershanesi: 29-30 Aralaık’taki bursluluk sınavından sonra kayıtlar başlıyor.
  Final Dergisi Dershanesi: 5-6 Ocak Seviye Belirleme Sınavı’ndan sonra kayıtlar başlıyor.(İndirim kazanabilmek mümkün)
  Uğur Dershanesi: Kayıtlar başladı, şimdiden 1,5 yıllık kayıt alınıyor.
  Fem Dershanesi: 5-6 Ocak’ta yapılacak sınavın ardından kayıtlar başlıyor.

  Atanamayan öğretmenler Ankara’da toplanacak

  Türk Eğitim-Sen, şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılması için, atanamayan öğretmenlerle Ankara’da eylem yapacak. 29 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek eyleme Türkiye’nin dört bir yanından öğretmenler katılacak. Abdi İpekçi Parkı’ndaki eyleme, Türk Eğitim-Sen illerden otobüs desteği de sağlayacak.

  Araştırma görevlisi başvuruları için yarın son gün

  YÖK Başkanlığı tarafından yükseköğretim kurumlarında istihdam edilmek üzere alınacak araştırma görevlisi başvuruları yarın sona eriyor. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) 2012 ek yerleştirmeleri kapsamında alınacak araştırma görevlileri, başvuruların YÖK’ün resmi internet sitesinde açıklanan ÖYP yerleştirme programı üzerinden yapabilirler.

  Liselilere burs imkanı

  Bu yıl beşincisi düzenlenen Bilgisayar Oyun Atölyesi’ne katılan öğrencilerden başarılı olanlar, Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı’na ilk altı tercihlerinde yerleştikleri takdirde yüzde 100 burslu okuma şansı yakalayacak. Bilgisayar Oyunu Atölyesi, 28 Ocak - 1 Şubat tarihleri arasında Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde yapılacak.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
  • mehmet ağaoğulları 26.12.2012 19:57:56
   DERSANE LERİN ZAMANLA OKUL A ÇEVRİLMESİ İYİ NETİCE VERECEKTİR . DOLAYSIYLE DERSANE ÇİLESİ KALDIRILMIŞ OLACAKTIR. ZAMANLA OKULLAR PARALI OLURSA VER PARAYI AL DIPLOMAYI . O ZAMAN OKULLARDA VERİLEN EĞİTİM SIFIR OLUR. EĞİTİM SIFIR OLUNCA YETİŞEN ELEMANDA SIFIR OLUR. EĞİTİMİN KALİTELİ OLMASI ŞARTTIR.
  • Türk Vatansever 26.12.2012 19:24:23
   Artık sistemi değiştiriyorum, ben güçlüyüm ve yenilikçiyim tavırlarını bırakıp doğru bir sistemle devam etsin şu ülke artık yoluna. Bu sistemle dünyada söz sahibi olmamız mümkün değil. Öğrenci sayımız bir çok ekonomik düzeyi iyi olan avrupa ülkesinin nüfusundan çok ama hala çok geriyiz. SORUN:SİSTEM
  • Vatansever Türk 26.12.2012 19:20:14
   Her zaman ve her alanda olduğu gibi eğitim sistemimiz de bozuk ne yazıkki.Zaten ülkenin neresine el atsanız elinizde kalıyor. Sağlık çok mu düzgün, ekonomi çok mu düzgün, ne yazıkki hayır. Şimdi gündemde eğitim var,her gelen hükümet ben yenilikçiyim ayağına değiştirip duruyor sistemi.Milletime yazık
  • Erdem Çağatay 26.12.2012 18:37:17
   Bu kadar sorumsuzluk olmaz.Kimse önünü göremiyor,dersane kalktı diyelim alternatifi neolacak.Sınav sistemi nasıl şekle bürünecek.Bunların alt yapısı hazırlanmadan bu işegirişiliyor çocuklarında psikolojisi olumsuz etkileniyor,veli olarak benim bile.
  • Şadan Hızır 26.12.2012 18:31:09
   Sistem düzgün işlemiş olsaydı kimse dersaneye rağbet etmezdi..Kimse zorlamıyor.Binlerce çalışanları ne olacak önce buna çözüm bulunsun.
  • Timur Aksak 26.12.2012 17:21:37
   Sistem arızalı biliyoruz ama, 11. sınıfta okuyan çocuğumuz var. Yaz boz tahtasına döndük. Bu sene boşuna mı kursa gönderdik ? Seneye ne olacak ? Bu gelişmelere göre çocuğun konsantrasyonunu nasıl koruyacağız. ? Çok sıktı artık bu plansız, programsız kararlara göre yaşamak..
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid