Ege Haberleri

EGE

  Dershanecilik merdiven altına

  Mustafa OĞUZ/İZMİR
  24.12.2014 - 01:07 | Son Güncelleme: 23.12.2014 - 12:22

  İzmir de Kaya Prestij Otel'de bir araya gelen Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) ve İzmir Özel Eğitim Kurumları Birliği Derneği (İZÖDER) üyeleri, dershanelerin sistem dışına çıkarılmasıyla, okula dönüşümünün; dershanelere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmayacağını öne sürdü.

  İZÖDER Başkanı Sezai Özel, dershanelerin geleceğine ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin kararını beklediklerini, buradan beklenen sonuç çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını duyurdu. Dershanelerle ilgili belirsizlik ortamını kazanca dönüştürmek isteyen bazı kişilerin "danışmanlık, eğitim koçluğu" gibi isimler altında kayıt dışı özel bürolar açtığın dile getiren ÖZ DE BİR İzmir Şube Başkanı Nurettin Durmuş ise, "Bu iş merdiven atına indi. İzmir'de bu kayıtdışılık çok yaygınlaştı. Onlarca özel eğitim bürosu görebilirsiniz. Bizler bu işi yasal yollarla yaparken, vergilerimizi öderken; kaçak çalışan eğitim koçluğu ve danışmanlık büroları hiç birşey ödemiyor" dedi.
  Dershanecilik merdiven altına

  Dünyada kanun çıkarılarak kapatılan dershane örneğinin sadece 1980 yılında Güney Kore'de yaşandığını belirten Durmuş, "Ancak Güney Kore'de özel ders ve kaçak büroların artmasıyla tekrar kanunla izin verildi" diye konuştu.
  Durmuş, "Dershaneler kapatılırsa, kaçak bürolar daha çok yaygınlaşacaktır. 4 bini aşkın dersahane yasayla dönüşüme zorlandı. Ancak 9'u ilkokul ve 45'i temel lise olmak üzere 54 kurum dönüşüm gerçekleştirdi. Dershanelerde 100 bin civarında çalışan var. Sadece 6 yılını dolduran öğretmenlerden, mülakatla seçilerek kadroyu alınması mümkün kılınıyor. Atanamayan yeni öğretmenler bundan mağdur olacak. Dershanelerde çalışan öğretmenler haricinde diğer personelin de işini kaybetmesine seyirci kalınıyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı