Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Dershane yıl ortasında kapandı ‘yarım iade’ yoksul öğrenciye yetmedi

UĞUR Dershaneleri, Çorum’daki şubesini 27 Aralık 2010’da kapatınca maddi sorunları olan birçok öğrenci başka dershaneye kayıt yaptıramadığı için ortada kaldı. Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Alparslan Alemdar, “Sıkıntıya kayıtsız kalmadık. Öğrencileri diğer dershanelere yönlendirdik” dedi.

HÜRRİYET yazarı Tufan Türenç’in Çorumlu öğretmen Metin Çakar’ın maddi sorunları olan bir öğrencisiyle ilgili ilettiği şikayet, yaşanan dershane sıkıntısını ortaya koydu. Öğretmen Çakar, şikayetinde, bu yıl üniversite sınavlarına girecek olan öğrencisi Fikriye U.’nun sorununu dile getiriyordu. Fikriye, Çorumlu bir çobanın kızı. Ailenin maddi sorunları yüzünden üniversite kursuna kayıt yaptırabilmek için öğretmeni Çakar’dan yardım talep ediyor. Çakar da, Fikriye’yi yanına alarak, Türkiye’nin sayılı dersanelerinden Uğur Dershanesi’ne gidiyor. Durumu anlatıp, indirim talep ediyor. Dersane de bu talebi olumlu karşılayıp, kurs ücretini 1400 TL’ye kadar indiriyor. Ödeme peşin yapılıyor. Fikriye de kurslara başlıyor. Ancak, bir kaç ay sonra öğretmenler birer ikişer dershaneyi bırakmaya, dersler boş geçmeye başlıyor. Bu durum geçen aralık ayına kadar sürüyor. Uğur Dershaneleri, 27 Aralık 2010’da şubeyle ilişkisini kesip, derslere son veriyor. Dershane bedellerinin yarısı kesilip, kalan kısım velilere ödenmek isteniyor. Durumu iyi olan veliler, bu bedelleri alıp, çocuklarını diğer dersanelere yazdırıyor.
Tümünü istediler
Ancak, Fikriye gibi maddi sorunları olan, kurs bedelleri üzerinden indirim yapılan öğrencilere önerilen bu iade bedelleriyle diğer dershanelere kayıt yaptıramayacağını anlayan veliler ise teklifi geri çevirip, ödedikleri bedelin tamamını istiyor. Kabul edilmeyince de, öğrenci ve veliler soluğu Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nde alıyor. Milli Eğitim İl Müdürlüğü de, yapılan başvurulara yazılı olarak, “Gidin, hakkınızı yargıda arayın” yanıtı veriyor. Metin öğretmene göre, 100 veli, mahkemeye başvurup, hakkını arama yoluna gidiyor. Fikriye U. ise 200 TL’yi bulan mahkeme masraflarını karşılayamadığı için dava açamıyor.
Yüzde 3’ü anlaşmadı
Arkadaşımız Mehtap Özcan, olayı Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Alparslan Alemdar’a sordu. Alemdar, sağlıklı hizmet veremeyeceğinin tespit edilmesi üzerine Çorum’daki franchise sözleşmesinin 27 Aralık 2010 itibariyle tamamen iptal edildiğini doğruladı. Alemdar, “Çorum’da yaşanan sıkıntılara kayıtsız kalmadık. Tüm sorunlarla ilgilenip, öğrencilerin sınav hazırlığında sorun yaşamaması için diğer dershanelere yönlendirilmesini sağladık. Öğrencilerin çoğunlu diğer dershanelere kurumumuz tarafından yerleştirildi. Ancak, dershanede ödenen ücretin yarısı kadar hizmet verildi. Velilerin bir kısmı bunu kabul etmeyerek, ödedikleri ücretin tamamının geri talep etti. Bunun sonucunda, velilerimizin sadece yüzde 3’ü bizimle uzlaşmaya yanaşmadı” dedi.

 

X