Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Dershane ve temel liseler için soru önergesi

  Kaan KOSOVA
  23 Temmuz 2015 - 15:27Son Güncelleme : 23 Temmuz 2015 - 15:29

  Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dershanelerin geleceğini belirleyecek kararı beklenirken TBMM Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması için bir soru önergesi sunuldu.

  CHP İzmir milletvekili Kamil Okyay Sındır’ın verdiği soru önergesinde şu 9 madde yer aldı:

  1-Türkiye’de 6528 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibari ile kaç dershane vardı? Bunlardan kaç tanesi temel liseye dönüşüm için MEB’e başvurdu? Kaç tanesi onaylandı?

  2-Herhangi bir dönüşüm ya da geçiş süreci izlemeyen, 1 Eylül 2015’te kapatılmayı bekleyen kaç dershane var? Bunlar hangi illerde ve hangi tarihten itibaren dershane hizmeti vermekte?

  3-İlgili yasanın yürürlüğe girmesi itibari ile hem 1 Eylül 2015’te sona erecek dershane ruhsatı, hem de temel lise ruhsatı bulunan yani çifte ruhsatı bulunan kaç tane eğitim kurumu var?

  4-Bakanlığınızın, yeni düzenleme ile temel liseye dönüşüm kapsamında öğrenci başına verilen teşvik ile özel okullarca verilen teşvikin toplam tutarı nedir? Teşvikler devam edecek mi? Önümüzdeki yıl verilmesi öngörülen teşvik miktarı ne olarak hesaplanmıştır?

  5-MEB’in, dershane öğretmenlerinin devlet kadrosuna alınacağına ilişkin duyurusu ile bugüne kadar kaç dershane öğretmeni başvuruda bulundu? Başvuru yapanların branşları ne, çalıştıkları dershanelerin illeri neresi?

  6-AYM tarafından iptal edilen yasa kapsamında temel liseye dönüşen, bu konuda altyapı çalışmaları ve donanımlarını tamamlamak için büyük maliyetlerin altına giren kurumların durumları hakkında ne gibi çalışmalar yapılmakta ya da yapılacak?

  7-Temel liselere gitmek için özel okul ve kolejlerden kayıt alan ancak bakanlıktan nakil olan alamadığı için bekleyen kaç öğrenci var? Bu öğrenciler tekrar eski okullarına dönebilecekler mi? Kayıt yaptırmaları için kontenjan, süre vb. bir çalışma yapılacak mı?

  8-Bakanlığınızın yaşanan bu karmaşayı aşma, yeni yasal düzenleme yapma konusunda bir hazırlığı var mı? Ne zaman yapmayı planlıyorsunuz?

  9-Devlet okullarında lise üçüncü sınıftan dördüncü sınıfa geçen kaç öğrenci var? Bunlardan kaç tanesinin temel liseye geçeceği öngörülmekte? Buna göre 2015-2016 eğitim öğretim yılında devlet okullarında öngörülen lise dördüncü sınıf sayısı kaç?

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı