Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dershane kararına cemaat ne diyor

  10 Eylül 2012 - 11:19Son Güncelleme : 10 Eylül 2012 - 16:02

  İktidarla cemaat arasında yaşanan gerilim biliniyor.

  Yapılan açıklamalarla gerilim hayli düşürülmüştü. Dershanelerin kapatılması için Başbakan tarih verince benim de aklıma bu geldi; hükümetten yeni bir tavır mı, diye düşündüm. Cemaat ya da camia çevresine sordum, bir gerilim, bir alınganlık görmedim. “Bizim için sorun yok” dediler:
  “Bizim dershanelerimiz yıllar içinde kazandığı tecrübe ve başarı ile buna çoktan hazırdır. Özel okullara gidecek öğrencilerin ücretini de devlet ödeyecek. Talep artışı bile olabilir. Lise düzeyindeki okullarımızda öğrencilerimizi üniversite sınavlarına hazırlayacak birikimimiz de var üstelik. Bu karar konusunda tek eleştiri, özel hocalarla varlıklı ailelerin çocuklarını sınava hazırlamaya devam etmesi, bunun dışında ise ‘kayıt dışı’ kursların ortaya çıkması ihtimali olabilir.”

  Benim görüşüm şu: Dershanecilik bir problem haline gelmişti, en önemlisi müfredat derslerinin ihmal edilmesi, eğitimin bir “sınava hazırlık” faaliyetine dönüşmesi idi. Bu çok ciddi bir sorundur. Ecevit hükümeti döneminde de kapatılmaları gündeme gelmiş ama toplumsal talep dikkate alınarak bu yöne gidilmemişti. Çocukların geleceğinde “sınav” bu kadar belirleyici iken, arzla talep arasında bu kadar fark varken, dershaneler kapatıldığında hali vakti müsait olan aileler özel hocalarla çocuklarını sınava hazırlama yarışına girmeyecek mi? Kayıt dışı ve denetimsiz kurslar oluşmaz mı? Böyle bir durum ortaya çıkarsa çözümünü şimdiden düşünmek lazım.

  Meseleyi hükümet-cemaat çekişmesi diye dar bir pencereden değil, eğitim sisteminin bir parçası olarak ele almak gerekir, diyorum.

  Dershane kararına cemaat ne diyor DERSHANELERİN KALDIRILMASI İÇİN TARİH VERDİ

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 125 Yorum }
  • Uğur Altunbayrak 10.9.2012 20:06:26
   Başbakan zaten kontenjanları arttırdı. 200 küsür puanlarla makine mühendisliği kazanan öğrenciler var. Bu koşullarda zaten 10 net yapan üniversiteli olacak. Bence de dershanelere ihtiyaç yok artık (!).
  • Mürsel Aybulut 10.9.2012 20:03:10
   Üniversite sınavları yani "YGS" ve "LYS" ne olacak peki? O sınavlar orada durdukça ve nitelikli üniversite kontejanları sınırlı oldukça sınavlar olmak zorundadır. Sınav olunca da sınav hazırlığı gerekecektir. En iyi olmak için de adı dershane olmasa da başka bir ad altında bu sektör yaşayacaktır.
  • havva alkan 10.9.2012 19:19:49
   dersane özel bir kurum isteyen gelir istemeyen gelmez niye bu kadar dert oldu anlamıyorum 12 senedir dersanede çalışıyorum sevgili meb öğretmenlerinin yapmadığı (yazılı çalıştırmak, konu tekrarı yapmak ,...)bir çok şeyi yaptık bakalım kapatılınca sizin çocuklarınıza bunları kim yapacak?
  • Ali Özsoy 10.9.2012 18:49:48
   Yorumlar bile kapatmanın bir çözüm olmadığını gösteriyor. Cüzi bir parayla hazırlık eğitimi alabilen gençler şimdi 2-3 katı parayla özel okula gitmek zorunda kalacak yada devlet okulunun kalitesizliğine mahkum olacak. Çözüm her zaman sorundan iyi olmalı.
  • Ahmet Gümüş 10.9.2012 17:00:53
   Bir özel okul veya dersane yöneticisinin gözünde öğrenci; yürüyen bir banknottur!Gerisi laf-ı güzaf...
  • Ahmet Gümüş 10.9.2012 16:48:20
   Dersanelerin başarısı bir şehir efsanesidir!Dersanelere zaten genelde belli bir birikimi ve hedefi olan hazır öğrenciler gitmektedir!Herhangi bir devlet okulundaki bir öğretmenin; öğrencilerine karşı gösterdiği sevgi ve merhameti asla bir dersane hocası veya yöneticisinde göremezsiniz!
   
  HaberlerjandarmamarmarismuğlaaskerABDkirbyeleştiri