Eğitim Haberleri

  Dershane hediyeleri tartışma yarattı

  A.A.
  18.07.2007 - 13:32 | Son Güncelleme:

  Özel Dershaneler Birliği Derneği (Öz-De-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, bazı dershanelerin ilçe, il ve Türkiye geneli sınav birincilerini alan ve bölge göstermeden reklam kampanyalarına taşımalarının adayları ve velileri yanılttığını belirterek, “Tek birinci çıkarmak bir şey ispatlamaz, önemli olan çok sayıda öğrenciyi bir okula veya fakülteye yerleştirmek” dedi.

  Köprülü, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 4 bin civarındaki dershanede, bu yıl OKS ve ÖSS alanlarında 900 bin ile 1 milyon arasında öğrencinin sınavlara hazırlandığını söyledi.

  Sınavların açıklanmasının ardından, dershanelerin öğrenci potansiyellerini artırmak amacıyla, ürkütücü boyutlara ulaşan reklam yarışlarına girdiğini anlatan Köprülü, yapılan reklam kampanyalarının ise büyük çoğunluğunun yanıltıcı olduğuna dikkati çekti.

  Dershanelerin tek bir isim yerine, kazandırdıkları toplam öğrenci sayılarıyla övünmeleri gerektiğini ifade eden Köprülü, “Tek birinci çıkarmak bir şey ispatlamaz, önemli olan çok sayıda öğrenciyi bir okula veya fakülteye yerleştirmek” dedi.

  Her kurumun kendine göre “birinci” ilan ettiğini anlatan Köprülü, şunları kaydetti:
  “Çoğu dershane ilçe, il ve Türkiye geneli sınav birincilerini alan ve bölge göstermeden reklam kampanyalarına taşıyor. Bir dershanenin İstanbul'daki şubesinde birinci çıkmışsa, Adana ve Mersin'deki hatta ilçelerdeki şubeler (birinci bizden) diyerek reklam yapıyor. Burada reklam yönünden yanıltıcı bir uygulama söz konusu. Öğrenci isimlerinin ilan edilmesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yasaklandı, ancak uygulayan dershane yok gibi. Dernek olarak demetleme imkanımız var ama yaptırımımız yok.”

  Faruk Köprülü, ÖSS'de test 2'den başarılı olan öğrencilerin birinci ilan edildiğini anımsatarak, birinciliğin hem test 1, hem de test 2'den başarılı olan öğrenciler olması gerektiğini bildirdi.

  PROMOSYON, EĞİTİM BURSU OLMALI

  Dershanecilikteki rekabet nedeniyle, öğrencilere daha önce “ücretsiz eğitim”le sınırlı olan promosyonun yerini lüks hediyelere bıraktığını belirten Köprülü, bu anlayışın ise öğrencinin eğitim hayatını olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.
  Dernek olarak, başarılı öğrencilere ev, otomobil gibi lüks hediye verilmesine karşı olduklarını anlatan Köprülü, “Bunun yerine, başarılı öğrencinin eğitim öğrenim yönünden desteklenmesi gerekir. Öğrenim hayatı boyunca burs verilen öğrenci daha sağlıklı eğitim alır. Üniversiteye yeni başlayacak bir kişiye otomobil, ev gibi hediyeler vermek onu eğitimden uzaklaştırabilir” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı