MUĞLA HABERLERİ

Ders: Yabancı dil, sınıf: Sosyal paylaşım sitesi

AA / Levent Kişi
31.01.2015 - 11:14Son Güncelleme :

- Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası, yabancı dil kurslarını sınıflar yerine hazırlanmış videolarla bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden vermeye başladı - Oda başkanı Ayyıldız: - "Amacımız bu sayede hem işi gücü kaybını önlemek hem de daha fazla kitlelere hizmet vermek. Esnafımız artık müşteri geldiğinde videoyu durdurup, satışını yaptıktan sonra derse kaldığı yerden devam edebiliyor"

AA / Levent Kişi

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - Marmaris'te esnaf ve sanatkarlar odası, hem işi gücü kaybını önlemek hem de daha fazla kitlelere ulaşmak amacıyla yabancı dil derslerini sınıflarda değil bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden veriyor.

Marmaris Esnaf Sanatkarlar Odası, uzun zamandır üyesi esnaflara meslek içi eğitim olarak düzenlediği İngilizce kurslarının yanı sıra son dönemlerde Rus turist sayısındaki artış nedeniyle Rusça dersleri de vermeye başladı.

Oda, yabancı dil kurslarını çağın şartlarına uygun hale getirerek başka bir boyuta taşıdı, dersleri sınıflar yerine hazırlanmış videolarla bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden verme kararı aldı.

İstihdam edilen İngilizce ve Rusça öğretmenlerinin zaman zaman karşılıklı diyaloglar şeklinde anlattığı dersler, oda personeli tarafından kamerayla kaydediliyor. Daha sonra bu dersler, bir sosyal paylaşım sitesinde oluşturulan "Marmaris Esnaf TV" sayfasından takipçilere sunuluyor.

Uygulama hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, esnafa eğitim vermek için yıllardan beri ellerine geçen her türlü fırsatı kullandıklarını söyledi.

Oda olarak 1992'den beri üye esnafa yönelik meslek için eğitim kursları düzenlediklerine işaret eden Ayyıldız, o zamanlar günün şartlarına göre bilgisayar kullanan az olduğu için bilgisayar eğitimi verdiklerini daha sonra da yabancı dil kursları açtıklarını kaydetti.

Bu eğitimleri dersliklerinde verdikleri için 6 aylık kış döneminde en fazla 80 ila 100 kişi arasındaki bir esnaf grubuna hitap edebildiklerini anlatan Ayyıldız, "Personelimiz ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla esnafımıza ve ilçede yaşayan diğer vatandaşlarımıza nasıl daha fazla ulaşabileceğimiz konusunu düşündük, fikir alışverişlerinde bulunduk. Esnafımızın sosyal paylaşım sitelerini çok fazla kullandığını fark ettik ve bu yolla onlara daha iyi ulaşabileceğimize karar verdik" dedi.

Günün şartlarına uymaları gerektiğini ifade eden Ayyıldız, bundan dolayı dersleri sosyal paylaşım sitesi üzerinden esnafa ulaştırmayı denediklerini dile getirdi.

Türkiye'de bir oda tarafından ilk kez yapıldığını düşündükleri, sosyal paylaşım sitesi üzerinden İngiliz ve Rusça dersleri vermeye başladıklarını belirten Ayyıldız, "Bu kadar başarılı olacağını tahmin etmiyordum. Gördük ki kısa sürede çok fazla takipçimiz oldu. Sadece esnaf değil, diğer vatandaşlarımız da sayfamızı takip ederek yabancı dil eğitimlerinden faydalanıyor" diye konuştu.

- Hem ders, hem alışveriş

Daha önceden dersliklerde verdikleri eğitimlerde, esnafın günün 4-5 saatinde kursa gelmek zorunda kaldığını vurgulayan Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi bu kursları sosyal paylaşım sitesi üzerinden verdiğimiz için esnafımız dükkanında otururken, bu dersleri izleyebiliyor. Müşteri geldiğinde videoyu durdurup, satışını yaptıktan sonra derse kaldığı yerden devam edebiliyor. Amacımız bu sayede hem işi gücü kaybını önlemek hem de daha fazla kitlelere hizmet vermek. Bunu başardık."

- Dersleri televizyon kanalında yayınlamak istediler

Türkiye'nin her yerinden izlendiklerini aktaran Ayyıldız, ilginin tahminlerinden fazla olduğunu bildirdi. Ayyıldız, "Beni İstanbul'dan bir televizyonun yetkilileri aradı. Ders videolarını kendilerinin de yayınlaması için bizimle sözleşme yapmak istediler. Bu işe bir emek verdiğimiz ve ticari olarak yapmadığımız için televizyonun teklifi kabul etmedik" şeklinde konuştu.

Oda üyesi esnaf da uygulamanın çok faydalı olduğunu söyledi. Kurslara gitmek için artık dükkanlarını kapat zorunda kalmadıklarına dikkati çeken esnaf, özellikle eksikliğini yaşadıkları Rusça'nın kurslarını ilgiyle takip ettiklerini anlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Ders: Yabancı dil, sınıf: Sosyal paylaşım sitesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ders: Yabancı dil, sınıf: Sosyal paylaşım sitesi haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:04
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı