Gündem Haberleri

  Derince Limanı'nda Angus krizi

  Mustafa BAĞDİKEN- ERGÜN AYAZ / İZMİT (Kocaeli), (DHA)
  13.01.2011 - 20:48 | Son Güncelleme:

  ET ve Balık Kurumu’nun besicilere dağıtılmak üzere Uruguay’dan ithal edilerek Derince Limanı’na getirilen angusları besiciler ’yaşlı’ ve taahhüt edilenden 50 ile 100 kilo daha ağır olduğu gerekçesiyle almadı. Gemiden indirilerek kamyonlara yüklenen anguslar, limanda bekliyor.

  Derince Limanı’na angus getiren gemi, hayvanları 3 gün önce indirmeye başladı Limanda bekleyen ve Et Balık Kurumu’na en fazla 12 aylık olmaları ve en cok 250 ile 280 kilo olması koşuluyla alım için parasını yatıran besiciler, hayvanları görünce şoke oldu. Çeşitli illerde besicilik yapan alıcılar, yaptıkları incelemenin ardından "Bunlar 12 aylıktan daha yaşlı, bazıları ise 3 yaşında ve çok kart. Hem de 300 kilonun üzerinde" diyerek taahhüte uyulmadığını söyledi.

  Kamyonlara yüklenen angusların besiciler tarafından kabul edilmemesiyle kriz çekti. Angus yüklü kamyonlar, Derince Limanı’nın çıkışına doğru sıra sıra dizildi.

  4 AY BOŞUNA BESLEYEMEYİZ

  Besiciler, bu hayvanları en fazla 12 aylık olmaları taahhüdüyle para yatırıp aldıklarını, anlaşmaya göre de 4 ay besiye aldıktan sonra keseceklerini belirterek, "Bunlar yaşlı ve kart. Kilolarını da almışlar. 4 ay boşuna beslemek zorunda kalacağız" derken, hayvanlar için ayrıca kilolarından dolayı ek para ödemek zorunda kalacaklarını söyledi.

  Ankara’da besicilik yapan Çetin Yılmaz, "Birçok besici Derince Limanı’nda mağdur durumda. Dünyada para etmeyen danalar bize satılmaya çalışılıyor. Verilen kilolar taahhütleri tutmuyor. Bunlar yaşlı ve bunlardan besi hayvanı olmaz. Biz bunlardan zarar ederiz" diye konuştu.

  Basın mensuplarının angus kriziyle ilgili görüş almak için aradığı Et ve Balık Kurumu Adapazarı Kombinası yetkililerine ulaşılamazken, konuyla ilgili yarın açıklama yapılabileceği belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı