Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Derin gırtlak işsiz kalsın

ANKARAPARA Politikası Kurulu önceki günkü toplantısında faizle oynamadı.

Halbuki piyasa faiz artışı bekliyordu ve bu yönde pozisyon tutanlar kayba uğradı.

Gelecek sefer belki daha doğru tahminde bulunacak ve para kazanacaklar, ama mesele bu değil.

Serbest piyasada her karar süreci şeffaf hale gelmeli. Kazanan veya kaybeden karar vericinin nedenlerini, nasılını ve zamanlamasını en ince ayrıntısına kadar öğrenme hakkına sahiptir. Aksi halde başarı tekrarlanmaz, hatadan dönülmez.

<ı>İşbu sebeple, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanaklarının şimdiki gibi özet halinde değil tam metin yayımlanmasını öneriyorum. Tıpkı FED’in yaptığı gibi her üyenin karar sürecindeki argümanları kamuoyuyla paylaşılmalı, varsa ileriye dönük kaygılar kayda geçmeli.

Ayrıca şeffaflığın bazı sıkıntıların önüne geçeceğini de düşünüyorum.

Örneğin nisan ayındaki PPK toplantısında 0.25 puan faiz indirimi öneren üyenin ismi karar açıklandıktan sadece saatler sonra İstanbul ve Londra piyasası için sır olmaktan çıktı. Bu bilgi sızıntısı sadece yeni başkan Durmuş Yılmaz’ı değil, Devlet Bakanı Ali Babacan’ı da çok rahatsız etti. Hatta Babacan’ın, "Eğer dışarıya bilgi sızması engellenemezse tutanaklar tam metin açıklanmalı" görüşünü taşıdığını öğrendim.

Nisan toplantısının üzerinden aylar geçti, sızıntı tekrarlamadı. Ama derin gırtlağı işsiz bırakmanın kesin yolu polisiye önlemlerden değil şeffaflıktan geçer, sakın unutmayın.

Piyasaya güveniyorsanız bilgiyi esirgemeyin.

Disney Lara’yı bozar

BU tespitin sahibi CHP lideri ve Antalya áşığı Deniz Baykal. Son derece haklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Disneyland’ı nereye kursanız kurun kendi müşterisini toplar, Lara gibi doğa harikasını panayır yerine çevirmenin alemi yok. Baykal bu gerekçeyle, Lara Park ihalesini kazanan işadamı Fettah Tamince’nin Disneyland projesine karşı çıkıyor.

Deniz Baykal diyor ki: "Lara bir tabiat harikasıdır. Ağaçlar koruma altındadır. Bu dokuyu Disneyland’la günü birlik müşteriyle, yoğun trafikle bozmak çok yanlıştır. Lara’ya başka proje bulsunlar, doğayla barışık uygulasınlar. Disneyland’ın zaten kendi müşterisi vardır. Nereye yapsanız gelir. Kepez gibi turistik ilgiye daha muhtaç bir yöreye yapılabilir."

Kürtlere fiili ambargo

NEW Anatolian Gazetesi’nde İlnur Çevik köşesinde yazıyor. Habur’daki yolsuzluk iddiaları ve şüpheli sevkıyat nedeniyle Kuzey Irak’a geçen kamyon sayısı onda birine düştü. Sonuç: Bölgede akaryakıt fiyatı 50 kat arttı, Mercedes deposu için 180 dolar ödeniyor. Fiili ambargo ihtimalini "Habur yeniden kapanırsa" (2 Nisan 2006) diye yazmıştık, galiba korktuğumuz başımıza geliyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI