Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Derin devlete şirinlik

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.09.1998 - 00:01

  DYP Grup Başkanvekili Mehmet Gözlükaya, FP Lideri Recai Kutan'ın, ‘‘İki seçimi ayırmayı müzakereye hazırız’’ sözlerini, ‘‘Derin devlete şirin görünme politikası’’ olarak yorumladı. Diğer partilerin yöneticileri ise seçimlerin tarihinin değiştirilmesini istemediklerini söylediler.

  Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın, sürpriz bir yaklaşımla ‘‘İki seçimi ayırmayı müzakereye hazırız’’ sözleri, siyaset sahnesinde ilginç yorumlara neden oldu. DSP yöneticileri, seçimin daha önce benimsenen tarihinde yapılması yönündeki pozisyonlarını korurken, DYP'liler, FP'nin derin devletten etkilenmiş olabileceği imasında bulundular. DYP Grup Başkanvekili Mehmet Gözlükaya, ‘‘Bu konu kendi takdirleridir. Acaba derin devlete şirin görünmek için bu mütalada bulunuyorlar? Bir baskıya mı maruz kaldılar? Yoksa yeni bir politika mı yapıyorlar? Kesin bir yorum yapmak mümkün değil. Ama bir yumuşama olduğu da kesin. Şimdi biraz gevşemiz gibi görünüyorlar. Biz DYP olarak, ilan edilen tarihte seçim yapılmasını, parlamentonun itibarının zedelenmemesi ve 1999'un da kaybolmaması için istiyoruz’’ dedi.

  DYP Lideri Tansu Çiller de, Kutan'ın sözleri için ‘‘Mart'daki yerel seçimden sonra 18 Nisan'da genel seçim yapılacak. Hiçkimse bir başka seçim arkasına saklanmasın’’ dedi.

  DTP yöneticileri ise mevcut hükümete CHP'nin de dahil edilmesiyle 2000 yılına kadar devam edilmesinden yana tavır koydular. Siyasal parti yöneticileri, FP Lideri Kutan'ın açıklamalarını şöyle değerlendirdiler:

  Metin Bostancıoğlu (DSP Grup Başkanvekili) Düne kadar seçim diye tutturanlar, şimdi seçimlerin ertelenmesini istiyorlar. Ülkenin, seçim tarihini böylesine tartışılmasına tahammülü yok. Biz seçimlerin ertelenmesine karşıyız. Ertelense, bu kez çok ertelendi, az ertelendi tartışması yapılacak. FP, hükümetin uyumlu çalışmasından ve DSP'nin birinci parti olma yolunda ilerlemesinden rahatsızlık duymuş olabilir.

  Mahmut Yılbaş (DTP Grup Başkanı) Objektif gerçekler ortadadır. Bu açıdan FP yavaş yavaş hizaya geliyor. Sıra DYP'de. Ortada Dünya çapında bir ekonomik kriz mevcut. Tam bu anda Türkiye'nin seçimle, ardından yeni bir koalisyon hükümeti oluşturmak için gerçekleştirecek turlarla geçirecek zamanı yok. CHP'nin de yer alacağı mevcut hükümetle sözkonusu ekonomik krizin üstesinden gelinebilir. CHP'li bu hükümet de 2000 yılına dek sürer.

  Atila Sav (CHP Genel Sekreter Yardımcısı) CHP olarak, seçimlerin 18 Nisan'da birlikte yapılması tavrımızı değiştirmeyeceğiz. Bu bizim kapris, heves ve dayatmamız değildir. Ülkenin içinde bulunduğu durumu, parlamentodaki dağılımı ve hükümetin sorunlar karşısındaki beceriksizliği bizi bu noktaya getirmiştir. Onun için bu veya şu pazarlıkla görüş değiştirmeyiz. FP'nin çok sayıda milletvekili var. İktidar partileriyle görüşür ve anlaşırlarsa öneriyi getirirler, parlamento da bunu değerlendirir. Biz, her esen rüzgara göre karar değiştiren bir parti olmadığımız için böyle bir öneriye kendi görüşümüzle yaklaşır ve ret oyu kullanırız.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı