Dünya Haberleri

DÜNYA

  Derin devlet telekulağa yakalandı

  Hürriyet Haber
  06 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 06 Kasım 2009 - 00:19

  Endonezya’da “Yargı Mafyası” olarak adlandırılan polis ve yargının derin ilişkileri, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun iki üyesine düzenlenen komplonun telekulağa yakalanmasıyla ortaya çıktı. Komplocu polis başdedektifi ve başsavcı yardımcısı istifa etti.

  DÜNYA yolsuzluk endeksinde 180 ülke arasında 126’ncı olan Endonezya’da polis ve yargı arasındaki “derin” yolsuzluk ağı halkın gösterdiği büyük tepki sonucu tarihi bir darbe yedi.

  234 milyonluk Endonezya’da ülkenin “tek temiz” kurumu gözüyle bakılan Yolsuzlukları Önleme Komisyonu yaptığı başarılı soruşturmalarla halkı takdirini, karanlık odakların ise düşmanlığını kazanmıştı. Bu karanlık odakların başında ise halk tarafından “Yargı Mafyası” olarak adlandırılan üst düzey polis ve yargı mensuplarının dahil olduğu bir devlet içi derin oluşum vardı.

  Facebook’tan örgütlendiler/images/100/0x0/55eb50f3f018fbb8f8b96954

  “Yargı Mafyası”, yolsuzluk komisyonunun iki müfettişini devredışı bırakmak için uydurma suçlamalarla geçen hafta hapse attırdı. Bunun tuzak olduğundan emin olan 900 bin Endonezyalı Facebook’ta örgütlenerek sözkonusu iki müfettişin serbest bırakılmasını istedi, gösteriler düzenlendi. Sonunda iki müfettişin komploya kurban gittiği telefon kayıtlarıyla ispatlandı.

  Tuzağı hazırlarken dinlemeye takıldılar

  Üst düzey polis ve savcıların yolsuzluk komisyonunun iki başkan yardımcısını “nasıl tuzağa düşüreceklerini” tartıştığı telefon kayıtları mahkemenin televizyondan canlı yayınlanan oturumunda halka dinletildi. Komplonun baş ismi olan Endonezya polisinin 3 yıldızlı general rütbeli başdedektifi Susno Duadji istifasını sundu. Onu komploda adı geçen Başsavcı Yardımcısı izledi. İstifaların devam etmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı