Derimod, banka borcunu tabakhaneyle kapattı

Hürriyet Haber
05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ümit Zaim'e ait Derimod ile bankalar arasında ilginç bir hesaplaşma yaşandı. Kriz nedeniyle satışları gerileyen Derimod, Garanti Bankası'na olan 6.8 milyon dolar, Pamukbank'a olan 2.9 milyon marklık borcunu kapatmak için 37 parsel gayrımenkul ve Çorlu'daki tabakhanesini verdi.

Global krize bağlı olarak iç piyasadaki satışları etkilenen ve yeni finans bulmakta güçlük çeken firmalar, kredi borçlarını kapatmak için fabrika ve gayrımenkullerini satarak tasfiye etmeye başladı.

Ümit Zaim'in Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı 24 yıllık Derimod da, Garanti Bankası ve Pamukbank'a olan kredi borcunu, yüksek faizle uzun vadeye yaymak yerine, bazı gayrimenkullerini ve Çorlu'daki bir tabakhane fabrikasını Garanti Bankası'na satarak kapattı.

Derimod'dan, borsaya gönderilen açıklamada, Garanti Bankası'na 6.8 milyon dolar (2.1 trilyon lira), Pamukbank'a da 2 milyon 927 bin marklık (556 milyar lira) kredi borcunun, ortaklarına ait Zeytinburnu'ndaki toplam 37 parselden oluşan gayrimenkuller ile Çorlu'da Has Deri Pazarlama A.Ş'ye ait tabakhane fabrikasının Garanti Bankası'na satılarak kapatıldığı bildirildi.

SERMAYE ARTIRACAK

Açıklamada, şirketin Pamukbank'a olan borcunun da 31 Aralık 1998 tarihinde Garanti Bankası tarafından kapatıldığı kaydedildi. 30 ve 31 Aralık 1998 tarihlerinde gerçekleştirilen satıştan elde edilen gelirle, ortakların tüm kredi borçlarını ödediği ve şirketten alacaklı duruma geldikleri belirtilen açıklamada, ortakların, söz konusu alacaklarının bir bölümünü bu yılın ilk yarısında düşünülen sermaye artırımı için kullanacakları vurgulandı. Açıklamada, Derimod'un diğer bankalara olan döviz bazındaki kredi borçları hakkında da bilgi verildi. Açıklamaya göre, Halk Bankası'na 3.5 milyon mark uzun vadeli, Demirbank'a 500 bin dolar ve Toprakbank'a 475 bin dolar kısa vadeli borç bulunuyor. Ayrıca, Halk Bankası'nın 2 milyon dolarlık kredisi, yapılan anlaşma ile bir yılı ödemesiz 2 yıl vadeli KOBİ ihracat kredisine dönüştürüldü. Tüm ihracatlar mark bazında olduğu için, kredi miktarı da 3.5 milyon mark olarak değiştirildi.

Deriden giysi, ayakkabı, çanta ve çeşitli aksesuarların üretiminde bulunan Derimod Konfeksiyon Ayakkabı Deri San. ve Tic A.Ş'de, halen 180 kişi, grup pazarlama şirketi Derimod Deri Konfeksiyon Pazarlama San ve Tic A.Ş'de de 103 kişi çalışıyor.

Zaim: Küçülerek güçleneceğiz

Kredi borçlarını kapatmak için fabrika satan Derimod'un Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, bazı gayrimenkullerini, yüksek faiz ödeyerek borcu uzun vadeye yaymak yerine kredi borçlarını bir defada tasfiye etmek için elden çıkardıklarını açıkladı. Bankaların kredi borçlarının vadesini uzatmak için çok yüksek bedeller istediklerini belirten Zaim, şunları söyledi:

‘‘Gerek dünya piyasalarında yaşanan kriz, gerekse Türk deri sektörünün büyük ölçüde ihracat yaptığı Rusya'da oluşan mali çöküntü bizleri, şirketimizin her konudaki etkinliklerini değerlendirmeye ve geliştirmeye yönlendirdi. Bu amaçla, şirket ortakları olarak sahibi olduğumuz Çorlu'da bir süredir atıl durumda olan üç tabakhaneden biri ile Zeytinburnu'ndaki iki adet binayı satıp, bu satıştan elde edilen fonu şirket bünyesine aktardık. Bu satışlardan sağlanan fon, mali bünyemizin güçlendirilmesi amacıyla büyük bölümü, yatırım döneminde kullandığımız kredilerin uzun vadeye yayılmış taksitler halinde ödenmesi yerine, bir defada tasfiyesi için kullanıldı. Böyle bir operasyonda özet olarak, tüm dünyayı sarmış bulunan krizden küçülerek daha güçlü çıkmayı hedefledik.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı