Dericiler AB üyeliği için tam destek aldı

Hürriyet Haber
16.11.2009 - 12:32 | Son Güncelleme:

Türk deri sektörü AB üyeliği için gerekli desteği aldı. AB Ülkeleri’nin temsil edildiği COTANCE’a üyelik ihracatçıya AB ticaretini kolaylaştırırken, tüketicinin gerçek deriyi ucuza almasını sağlayacak.

Türkiye’nin AB üyelik tartışmaları devam ederken dericiler AB’ye üye olmak için kolları sıvadı. Deri Sanayicileri Uluslararası Konseyi( ICT ) Başkanı Bülent Hazer’in davetlisi olarak Türkiye’de biraraya gelen Dünya başkanları ve AB Deri ve Tabaklama Ulusal Birlikler Konfederasyonu (Cotance) Genel Sekreteri Gustavo Gonzalez_Quijane Vazquez, Türkiye’nin üyeliğine tam destek verdi.

ICT’nın başkanı Hazer “Toplantılarda Türkiye’yi bir yerlere sığdıramıyorlardı. Şu anda Türkiye’nin gerçek yüzünü görmeye başladılar. İlk defa gelenler cok pozitif düşüncelere sahip oldular ve bizlerle iş birliği yapmak istediklerini söylediler” şeklinde konuştu. 

AB’den ses geliyor, bizim sesimız gitmiyor

Türkiye'nin AB üyesi olmasa da Gümrük Birliği’ne üye olduğuna dikkat çeken Hazer, “Biz dericiler olarak ilk adımı atıp Cotance’a üye olup AB’deki dericilerle birlikte olmak istiyoruz. Cotance üyesi ülkelerde Türkiye’nin üyeliğine destek veriyor” dedi.

AB Ülkeleri’yle ticaret yaparken onların tüm kurallarına uymak zorunda olduğumuzu belirten Hazer, ancak kendi sorunlarımızı AB’ye duyurmak konusunda söz sahibi olmadığımızı ifade ediyor.

Hazer “Bizim söylediklerimiz onlara ulaşmıyor. Ses tek taraflı geliyor. Bu nedenle Cotance’a üye olmak zorundayız. Üye olduktan sonra Türkiye söz sahibi olacak” şeklinde konuştu.

Deri ticaretiyle uğradan pek cok kişinin Türkiye’den haberdar olmadığını söyleyen Hazer, Türkiye’nin gerek ITC gerekse Cotance üyeliği ile adından daha çok söz ettireceğini, bunun da ihracatçıya olumlu yansıyacağını anlattı.

Cotance üyeliği aynı zamanda Türkiye’deki tüketiciyi de memnun edecek. Hazer, AB’de uygulanan korumacılık kuralları nedeniyle Türk tüketicisinin deri ürünleri  gerçek deri olduğunu bilerek gönül rahatlığıyla alacağını ve cok daha az para ödeyeceğini belirtiyor. Hazer, bütün bu yapılanlarla “deri açılımı”nın gerçekleştiğini söylüyor.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı