Gündem Haberleri

  Deri toplama alarmı

  Hürriyet Haber
  16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı yaklaşırken, kurban derilerinin irtica ve PKK'ya gitmemesi için hazırlıklar başlatıldı. Devlet, derilerin yalnızca sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından toplanması için önlemler alıyor.

  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının dışında hiçbir kurum ya da kişinin Kurban Bayramı'nda kurban derisi ve bağırsak toplamasına izin verilmeyecek.

  İçişleri Bakanı Cahit Bayar ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, valiliklere ayrı ayrı gönderdikleri genelgelerle kurban derisi ve bağırsak toplamanın sıkı şekilde denetlenmesini istediler.

  Bayar genelgesinde, yeni yönetmeliğe göre kurban derileri ve bağırsak toplama ile fitre ve zekát zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama yetkisinin il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına verildiğini hatırlatarak, herhangi bir usulsüzlüğe ve aksaklığa meydan verilmemesi için mülki idare amirlerince gerekli önlemlerin alınması ve titizliğin gösterilmesinin uygun görüldüğünü kaydetti.

  HAZIRLIKLAR

  Bayar, valiliklerin yapmaları gerekenleri şöyle sıraladı:

  - Kurban derilerinin bölücü, yıkıcı ve irticai unsurların eline geçmesine fırsat verilmeyecek şekilde gerekli önlemler alınacak.

  - Kurban derisi ve bağırsak toplanması ile ilgili faaliyetlerde mevzuata uygun olarak, kamu kurum ve kuruluşlarının araç, gereç ve personelinden yararlanılması sağlanacak.

  - Kamu kurumlarına ait kesim yerlerinin ve soğuk hava depolarının kurumlar tarafından (yerel yönetimler, THK, Kızılay gibi) kullanılabilmesi için gerekli önlemler alınacak.

  - Kaçak toplamaların önlenmesi için güvenlik kuvvetlerince motorize ekipler de oluşturularak denetimler yapılacak ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları görevlilerine yardımcı olunacak.

  KAMU DESTEĞİ

  - Mevzuata aykırı hareket edenler hakkında yasal cezai işlem başlatılacak.

  - Kurban derilerinin ve bağırsaklarının toplanmasında ve satışında gelir kaybına yol açmayacak her türlü önlem alınacak.

  Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici de valiliklere gönderdiği genelgede, kurban derisi ve bağırsak toplama işlemlerinin başarıyla yürütülmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının desteğinin önemli olduğunu bildirdi.

  Gemici, genelgesinde kamu kurum ve kuruluşlarının taşıtları ile yerel iletişim araçlarından yararlanılmasının yerinde olacağını kaydetti. Gemici, TRT'den de yayın desteği istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı