OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Dere ıslahı çalışmalarına kamulaştırma engeli

DHA
01.03.2018 - 12:00Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE'de, DSİ 64. Bölge Müdürü Hasan Murat Poyraz, bazı derelerde kamulaştırma sorunu nedeniyle ıslah çalışmaları yapılamadığını, kamulaştırma sorunu çözülür çözülmez çalışmaların başlayacağını söyledi.
Osmaniye İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Ceyhan Havzası Toplantısı Vali Ömer Faruk Coşkun Başkanlığında, Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Yanık, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri ile Havza Yönetimine ilgili kurumların temsilcileri katıldı.
Toplantı, DSİ 64. Şube Müdürü Hasan Murat Poyraz tarafından, "Osmaniye İli Taşkın Dereleri, Müdahaleler ve Alınması Gereken Önlemler" hakkında yapılan bilgilendirilme sunumu ile başladı. Osmaniye merkez ve ilçelerinde tamamlanan ve yapımı devam eden dere ıslah çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Poyraz, bazı derelerde kamulaştırma sorunu nedeniyle ıslah çalışmaları yapılamadığını, kamulaştırma sorunu çözülür çözülmez çalışmaların başlayacağını kaydetti.
DSİ 64. Şube Müdürü Poyraz, sorumluluk sahalarında bulunan taşkın dereleri ile ilgili Dere Zimmet Listeleri ve Taşkın Alarm Ekipleri oluşturulduğunu ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce de taşkınlarda erken ikaza imkân veren, arıza ve müdahalelere ilişkin ihbarların yapılabileceği Taşkın, Arıza ve Müdahale Mekânsal Bilgi Sistemi’nin (TAMBİS) devreye alındığını belirtti.
Toplantının devamında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Reyhan Tosun “Osmaniye ili Atıksu Arıtma Tesislerinin Genel Durumu” hakkında bilgilendirme sunumu yaptı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, Atıksu Arıtma Tesislerinden düzenli bir şekilde numuneler alınarak, tesislerin izlendiğini belirten Tosun, kentsel atıksu arıtma tesisi bulunmayan ilçelerin atıksu arıtma tesislerinin kurularak işletmeye alınması gerektiğini kaydetti.  Sunumların ardından görüş ve öneriler dile getirildi ve sorular cevaplandı.
Toplantı sonunda, katılımcılara teşekkür eden Vali Ömer Faruk Coşkun, görüşülen konuların ilgili kurumlar tarafından takibinin yapılarak, herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dere ıslahı çalışmalarına kamulaştırma engeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı