ANKARA HABERLERİ

Derdimiz kazanması ama bizden destek istemedi

Deniz GÜREL
27.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 26.10.2008 - 21:34

Solda birlik tartışmalarının önemli isimlerinden DSP Lideri Zeki Sezer, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sezer, "Bizim derdimiz Murat Bey’in kazanması. Hem Türkiye’yi hem özelde Ankara’yı AKP’den, Melih Gökçek’ten kurtarmak istiyoruz. Kamuoyunda yanlış anlaşılan bir durum var. Sanki Karayalçın’ın adaylığı için bizden destek istenmiş de biz karşı durmuşuz gibi bir hava yaratıldı. Bizden bir destek talebi kesinlikle yok" dedi.

Deniz GÜREL

YEREL seçimlere beş ay kala en çok merak edilen soru olan "Sol birleşecek mi?" sorusunu DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’e sorduk. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Ankara için CHP çatısı altındaki birliktelik kararının ardından gözlerin çevrildiği DSP’den sitem geldi. DSP Genel Başkanı Sezer, "Kamuoyunda yanlış anlaşılan bir durum var. Sanki Karayalçın’ın adaylığı için bizden destek istenmiş de biz karşı durmuşuz gibi bir hava yaratıldı. Bizden bir destek talebi kesinlikle yok" dedi.

"Bizim derdimiz Murat Bey’in kazanması. Hem Türkiye’yi hem özelde Ankara’yı AKP’den, Melih Gökçek’ten kurtarmak istiyoruz" diyen Sezer Ankara Hürriyet’e şunları söyledi:

Amacımız üzüm yemek

"Biz üzüm yemek istiyoruz. Hem Türkiye’yi hem özelde Ankara’yı AKP’den, Melih Gökçek’ten kurtarmak istiyoruz. Bir siyasi parti olarak üzerimize düşeni, görevimizi yapmak durumundayız. Melih Gökçek’le birlikte çağdaş Ankara, Cumhuriyet’in Başkenti Ankara yara aldı, geri kaldı. İşin bir kaç boyutu var. Çok borçlandı, şehircilik anlamında çirkin bir yapılanma var, kültürel anlamda geri kaldı. Ankara bunları hak etmiyor. O yüzden Ankara’nın Gökçek’ten kurtulması lazım.

Bir şey yanlış aksettiriliyor. Sanki Karayalçın’ın adaylığı için bizden destek istenmiş de biz karşı durmuşuz gibi bir hava yaratılıyor. Bizden bir destek istenmedi. Karayalçın ve Baykal anlaşmışlar, Karayalçın CHP’nin adayı oluyor ve seçime gidiyorlar. Bizden bir destek talebi kesinlikle yok. Karayalçın’ın ziyaretinde de bu konu konuşulmadı. Bize rahmetli İnönü’nün anma günü için davetiye getirmeye gelmiş. Biz sadece dünya ve Türkiye’deki gelişmeleri konuştuk.

Üzerimize düşeni yaparız

22 Temmuz’da işbirliği yaptık. Ama o işbirliği yüzde 20’de kaldı, AKP’nin oyları yüzde 47’ye çıktı. CHP’ye de bize de SHP’ye de oy vermeyenler var. Söylediğimiz gibi biz üzüm yemek istiyoruz. Bir formül ortaya koyduk. Bize bir işbirliği teklifi gelmediği halde ’Karayalçın bağımsız aday olsun hep birlikte destekleyelim’ dedik. Eğer gerçekten söylendiği gibi amaç bir Ankara birlikteliği ise ancak bu formülle gerçekleşir. Konu özveriyse, özveriyi göstereceğimizi hep ortaya koyduk. Şimdi Ankara için bir özveri gerekiyorsa bizim üzerimize düşeni yapacağımızı herkes bilir.

Yok sayıldık

Ancak şu ortadadır ki, birliktelik görünmüyorsa o bizim dışımızda gelişiyor. Baykal ve Karayalçın bizi yok saydı. Biz iyi niyetli bir öneride bulunduk. Bu önerimizin de arkasındayız. İstanbul ve İzmir’de de benzer uygulamayı yapmalıyız. Hiç değilse belli illerde yapılabilirse diğer illerde de başka şekillerde şekillenebilir. Ama ’Bu olmayacak ben gidiyorum, otobüs kalkıyor, peşimden gelin, DSP’li belediye başkanları da bize gelsin’ demek çok ahlaki değil, doğru da değil. Bu ’Ben AKP’den değil DSP’den kurtulmaya çalışıyorum’ demektir. DSP’den kolay kolay kimse kurtulamaz. AKP’den Türkiye’yi DSP kurtarır."

Bize de SHP ve CHP’ye de oy vermeyenler var

SEZER, "Sayın Karayalçın bağımsız aday olur, seçimi kazanır ve CHP’ye geçerse tavrınız nasıl olur?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Onu o zaman değerlendiririz. Bizim derdimiz Murat Bey’in kazanması. Kazanması için böyle bir formül sunuyoruz. Şimdi ki durumla kazanabilme ihtimalini imkansız görüyoruz. Bu kadar net konuşmamın sebebi 22 Temmuz’daki seçimlere bakılırsa kolayca anlaşılır. Eğer Murat Bey CHP’den aday olursa yine aynı sonuçla karşılaşacağız. Bakın 1999’da genel ve yerel seçimler birlikte yapılmıştı. Bursa’da DSP yüzde 40’a yakın CHP yüzde 10’a yakın oy almıştı. 22 Temmuz’da biz CHP’ye destek verdik, CHP tek girdi, yüzde 16 aldı. Hatırlarsanız milyonlarca insanın meydanlarda olduğu bir dönemdi. Şimdi Ankara’da durum benzer. Tıpkı SHP’ye ve bize de olduğu gibi bazı kesimler CHP’ye oy vermiyor. Ülkenin DSP’den, SHP’den değil AKP’den kurtulması lazım. Ama dar bir çevrenin, belli salonlardaki insanların, ’Bir araya geliverin’ demesiyle bir şey olsaydı, 22 Temmuz’da oyları silip süpürmemiz lazımdı. Ne yazık ki olmuyor, keşke olsaydı."

Bölmek için bize davet gelmesi lazım

DSP’nin sol oyları böldüğü ve CHP’yi desteklemediği yönündeki eleştirilere sert bir dille karşı çıkan Sezer şunları söyledi: "Bölmek için bize davet gelmesi lazım. Böyle bir birliktelik daveti yok ki. Sayın Karayalçın yuvarlak cümlelerle bizimle görüştükten sonra milletin kafasını bulandırıyor. Açıkça ’DSP’ye ittifak önerisinde bulunuyoruz’ diyemiyor. Derse zaten onun gereği yapılır. Konuşulur ne gerekiyorsa o yapılır ama böyle bir şey yok. Ben bu durumun Karayalçın’dan kaynaklandığını düşünmüyorum. "DSP ile CHP’nin ilişkileri basın üzerinden yürüyor gibi görünüyor. Gerçekten öyle mi?" sorusuna Sezer ilginç bir yanıt verdi. Sezer, "Ne yazık ki evet. Sayın Baykal’la görüşmeler çok kısa sürüyor. O da Baykal’ın konuşmalarını dinlemekle geçiyor. Bize bir birliktelik teklifi yokken bizim bu noktadan sonra ortalarda zıplayıp bir şeyler yapmaya çalışmamız parti kimliğimize yakışmaz" dedi.

Dilerim olur

SEZER, "Son gelişmeler ışığında bir birliktelik için hala umut taşıyor musunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Olmasını dilerim ama olmayacaksa biz yolumuza bakarız. Şimdilik olmayacak gibi görünüyor. Bu durumda seçime gireceğiz. Seçimde nasıl bir hava çıkacağını birlikte göreceğiz. Ankara’da belediyelerin çoğunu alacağız, Büyükşehir Belediyesi için de iddialıyız. Bunu bazıları, ’Eyvah sol bölünecek’ diye algılayabilir. Aslında solun oyu büyüyecek. Çünkü DSP sağ kesimden de büyük oy alacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Derdimiz kazanması ama bizden destek istemedi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı