Dünya Haberleri

DÜNYA

  Der Spiegel'in iddiası: Türkiye ile Almanya arasında yumuşama var

  Ahmet Yıldırım (DHA)
  26.05.2017 - 16:05 | Son Güncelleme:

  Der Spiegel dergisi Almanya ile Türkiye arasında sorun teşkil eden Alman parlamenterlerin İncirlik ve Konya üslerindeki askerlerini ziyaret etmeleri konusunda Türkiye’nin kısmi olarak yumuşama gösterdiğini öne sürdü.

  Spiegel Online'da yer alan habere göre, Alman Dışişleri Bakanı Sİgmar Gabriel NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberge Konya’ya yapılacak seferlerin NATO uçuşu sayılması önerisinde bulundu. Haberde böyle bir karar alınması durumunda Konya’daki üstte görevli Alman AWACS personelinin Federal Parlamento üyeleri tarafından ziyaret edilmesi konusunda Türkiyenin onayına gerek kalmayacağı bilgisi yer aldı. Gabriel’e göre böyle bir durumda NATO’nun Ankara’ya sadece bilgi vermesi yeterli olacak.

   TÜRKİYE SICAK BAKIYOR İDDİASI

   Dergi, Brüksel’deki NATO zirvesi kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel arasındaki görüşmelerde Türk tarafının böyle bir düzenlemeye sıcak yaklaştığını iddia etti.

   İNCİRLİK KONUSUNDA İLERLEME YOK

   Konya’da yumuşama umudu olduğunu yazan Spiegel Online, İncirlik Üssünde konuşlu Alman askerlerinin milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesi konusunda ise ilerleme olmadığına değindi. Dergi bunda Konya’nın NATO üssü, İncirlik’in ise, Türk üssü olmasının etkili olduğunu yazdı.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İncirlik konusunun Almanya ile Türkiye arasında ikili görüşmelerle çözülmesi gerektiğini söylemişti. Spiegel, NATO’nun DEAŞ’a karşı mücadelede uluslararası koalisyona katılma kararı sonrasında Alman tarafında Stoltenberg’in İncirlik konusunda da devreye girmesi umudunun arttığını yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı