Dünya Haberleri

DÜNYA

  Der Spiegel: Almanya Kunduz kurbanlarına tazminat ödeyecek

  A.A.
  08 Mayıs 2010 - 17:49Son Güncelleme : 08 Mayıs 2010 - 17:49

  Alman "Der Spiegel" dergisi, federal hükümetin, Afganistan'da 4 Eylül 2009 tarihinde düzenlenen NATO hava saldırısında hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına yaklaşık 400 bin avro tazminat ödemeyi planladığını yazdı.

  Derginin haberine göre, Afganistan'daki Alman birliği, saldırıda ölen sivillerin yakınlarının yaşadığı Çar Darah bölgesinde yaşlılar heyetiyle toplantı düzenleyerek, ölen sivillerin yakınlarının ve saldırıda yaralananların kimliklerini bir an önce belirlemeye çalışacak.

  Kişi başına 4 bin euro ödenmesinin planlandığı, bu paranın taksitler halinde ya da sığır alımı şeklinde ödenmesinin de görüşüldüğü belirtilen haberde, Alman hükümetinin bunu hukuki bir zorunluluktan dolayı yapmadığı kaydedildi.

  Haberde, Almanya Savunma Bakanlığının kısa bir süre önce, müvekkillerin kimliğinin belirsiz olduğu gerekçesiyle yaklaşık 80 kurban ailesini temsil eden 2 Bremenli Alman avukat ile sürdürdüğü tazminat görüşmelerini yarıda kestiği hatırlatıldı.

  Afganistan'ın Kunduz kenti yakınlarında bir Alman komutanın talimatıyla, kaçırılan 2 petrol tankerine düzenlenen NATO hava saldırısında 142 kişi ölmüş ya da yaralanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı