Gündem Haberleri

  Depresyona hızlı çözüm

  A.A
  10.08.2006 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Tıpta anestezik olarak kullanılan ”ketamin” adlı maddenin depresyon hastalarının tedavisinde etkili olabileceği bildirildi.

  İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica'nın internet sayfasında yayımlanan habere göre, ABD'nin Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü “National Institute of Mental Health”deki araştırmacılar, en ağır depresyon şekillerine karşı hızlı çare olarak “ketamin”i test etmeye başladı. Amerikalı araştırmacılar, “ketamin”in depresyon semptomlarını iki saatten daha az bir sürede yatıştırabildiğini savunuyor.

  Archives of General Psychiatry'de yayımlanan araştırma, daha önce 6 farklı terapi uygulanan, ancak tedavilere yanıt vermeyen 18 depresyon hastası üzerinde yapıldı. Hastaların yüzde 71'i tek bir doz ”ketamin” uygulamasından sadece iki saat sonra kayda değer gelişmeler gösterdi. Hastaların yüzde 29'unda da enjeksiyondan bir gün sonra semptomların ortadan kalktığı gözlemlendi.

  “Ketamin”in uygulanmasından sonraki 7 gün içinde ise hastaların yüzde 35'inde tedavinin etkilerinin devam ettiği görüldü. Araştırmacıların kontrol grubu olarak kullandığı ve ilaç verildiğini sanan hastalarda ise herhangi bir ilerleme görülmedi.

  Araştırmacılar, “ketamin”i klasik antidepresanlardan ayıran en önemli özelliğin “hızlı etkisi” olduğunu bildirdi. Nitekim antidepresanların sonuç vermesi için ortalama 4-6 haftalık bir tedavi süreci gerekirken, bu süre “ketamin” kullanımında çok daha kısalıyor.

  Öte yandan uyuşturucu maddeler arasında yer alan, kullanıldığı anda mutluluk duygusu sağlayan “ketamin”, acıya karşı duyarsızlık yarattığı için kullananların kendine zarar vermesine neden olabiliyor. Araştırmacılar, bu nedenle “ketamin”in yaygın kullanımının zor olduğunu belirtiyor.

  ÇALIŞIRKEN ŞİDDETE KALMAK DEPRESYON RİSKİNİ ARTIRIYOR

  Danimarkalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, çalışırken şiddet ya da tehdide maruz kalmanın depresyon riskini artırdığını ortaya koydu.

  Araştırmaya göre çalışırken şiddete maruz kalan kadınlarda depresyona yakalanma riski yüzde 45, erkeklerde yüzde 48 artıyor.

  Şiddet durumunda, strese bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkma sıklığındaysa kadınlarda yüzde 32, erkeklerde yüzde 55 artış görülüyor.

  Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, çalışırken tehdit alan kadınların depresyona yakalanma riski yüzde 48 artarken, bu oran erkekler yüzde 59.

  Bu sonuca ulaşmak için araştırmacılar, 1995-1998'de depresyon veya strese bağlı rahatsızlıklardan tedavi görmüş 18-65 yaşındaki 14 binden fazla hastanın çalışma koşullarını, ruhsal sorunu olmayan 58 bin çalışanınkiyle, yaş ve cinsiyetlerini de dikkate alarak karşılaştırdı.

  Araştırmaya katılanlara geçen yıl işlerinde şiddete maruz kalıp kalmadıkları soruldu.

  Kadınların yüzde 7'si, erkeklerinse yüzde 5'i tehdit edildiklerini söyledi. Şiddete maruz kaldıklarını söyleyen kadınların oranı yüzde 3,3, erkeklerinki yüzde 1 çıktı.

  Sağlık ve eğitim alanlarıyla, sosyal işlerde çalışanların daha fazla tehdit ve şiddete uğradığı bildirildi.

  Psikolojik rahatsızlığı olan katılımcıların yüzde 5'i de iş arkadaşlarından şiddet gördüğünü belirtti.

  Aarhus Üniversite Hastanesi Jens Peter Bonde'nden Joanna Wieclaw başkanlığındaki araştırmacılar, “şiddet arttıkça ve tehditler sıklaştıkça riskin arttığına” dikkat çekerek, iş çevresinde daha fazla şiddet ve tehditle karşı karşıya kalan erkeklerde strese bağlı sorunların ortaya çıkma riskinin yüzde 50'den fazla artığını vurguluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı