Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Depresyon ilacıyla sigarayı bırakın

  Hürriyet Haber
  24 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mart 1999 - 00:01

  Uzmanlar, depresyon ilacının cilde yaptırılan ve deriden vücuda yavaş yavaş nikotin veren bantlardan etkili olduğunu saptadı. Amerika'nın Sesi Radyosu, araştırmayı yapan Wisconsin- Madison Üniversitesi'nden Dr. Douglas Jorenby başkanlığındaki ekip vücuda nikotin vererek sigarayı bıraktıran yöntemlerle ‘Pro-piyon’ ilacının etkisini karşılaştırdıklarını ve milyonlarca sigara tiryakisine müjdeli vermeye hazır olduklarını açıkladı.

  BÜYÜK ARAŞTIRMA

  Araştırma, ABD'deki dört eyaletteki 4 gruba ayrılan 900 sigara tiryakisi üzerinde yapıldı. İlk gruba içinde etkili madde olmayan zararsız hap verildi. İkinci gruba nikotin bant tedavisi uygulandı, üçüncü gruba Propiyon'lu ilaç, son gruba ise Propiyon'lu ilaç verildi, ayrıca nikotin bant tedavisi uygulandı. Tedaviler dokuz hafta sürdü.

  Tedavi bittikten ve aradan bir yıl geçtikten sonra Propiyon'lu ilaç verilen grubun yüzde 30'u sigarayı bıraktı ve yeniden başlamadı. Hem Propiyon'lu ilaç verilen hem de nikotin bant tedavisi uygulanan grupta ise sigarayı bırakma oranı yüzde 36'ya ulaştı. Sadece nikotin tedavisi uygulananlarda sigarayı bırakmada başarı oranı yüzde 16, içinde ilaç olmayan hap verilenlerde ise sıfır oldu.

  Uzmanlar depresyon ilacının sigarayı bıraktırdığına dair ilk bulguların 10 yıl önce California Askeri Hastanesi'nde elde edildiğini bildirdi. Katıldıkları savaşlardan sonra depresyon geçiren ve antidepresif ilaçla tedavi edilen askerlerde sigarayı bırakma oranının çok yüksek olduğunu farkeden uzmanlar, Propiyon'un beyinin tiryatilik yapan noktaları ile birlikte tüm merkezleri etkilediğini ve bu ilaçlarla tedavi edip, kimyasal madde alışkanlığından kurtardığını ortaya çıkardı. Son araştırmada önemli rol oynayan Linda Ferry, vücuda nikotin girdiği anda beyindeki bir merkezde ‘Norepinefrin’ ve ‘Dofamin’ maddelerinin salgılandığını söyledi. Ferry, bu iki maddenin vücutta bir zevk ve tatmin hissi uyandırdığını, normal olarak kendilerinin ortaya çıkmasına neden olan durumun bitince beyinde depolandıkları yere döndüklerini kaydetti. Beynin bu iki maddeye bağımlı hale gelmesi durumunda bu maddelerin ortaya çıkmasını sağlayan unsur olarak nikotin edinmek istediğini ve tiryaki haline gelen kişinin sigarasını yaktığı açıklandı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı