Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Depremzedelerin sorunları çözüm bekliyor

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 2001 - 00:01


  Marmara bölgesinde kurulan depremzede derneklerinin yöneticileri, depremin ikinci yılına girilirken ilk günlerdeki sorunların devam ettiğini söylediler.

  Gölcük Koruma Geliştirme ve Mağdurlarla Dayanışma Derneği (MAĞDER) Başkanı İnci Bayındır, Adapazarı Depremzedeler Derneği, Avcılar Gümüşpala Dayanışma Derneği, Bekirpaşa Depremzedeler Derneği, Düzce Depremzedeler Derneği, Karamürsel Depremzedeler Derneği ve Yalova Depremzedeler Derneği adına yaptığı açıklamada, depremzedelerin sorunlarının hala çözülemediğini söyledi.

  Yaptıkları çalışmalar sonunda, sorunların hala depremin ilk günlerindeki gibi devam ettiğini öne süren Bayındır, ''Depremzedelerin geçici iskan alanından kalıcı konutlara, evini yapana yardım uygulamasından hak sahipliğineki zaman aşımına kadar birçok alanda mağduriyeti devam ediyor'' dedi.

  Toplanan iç ve dış yardımların toplam miktarı ile ek vergilerden elde edilen gelirlerin miktarının kamuoyuna açıklanması gerektiğini dile getiren Bayındır, şunları söyledi:

  ''Hak sahipliği için tanınan süreler yeterli değildir. Hukukumuzdaki genel zaman aşımı süreleri dikkate alınarak bu süre içinde yapılacak her başvuru, hak sahipliği ispat edebildiği süre şartına takılmazsızın kabul edilmelidir. 6 milyar olarak açıklanan kendi evini yapana yardım kredisi artırılmalıdır.

  Dünya Bankası ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın yaptırdığı konutların arasındaki farklar dikkate alınarak ödeme fiyatları belirlenmelidir.''

  Bayındır, deprem bölgesinde hala konut sorununun bulunduğunu ifade ederek, kiracılar için planlama yapılmadığını söyledi. Kiracılara da kredilendirme yöntemiyle konut verilmesi gerektiğini anlatan Bayındır, taleplerini şöyle dile getirdi:

  ''Eğitim kurumlarının tam kpasite ile çalışır hale getirilmesi için araç ve personel açığı giderilmelidir. Prefabrike alanların boşaltılmasından sonra prefabrik konutlar öğrencilerin barınması için kullanılmalıdır.

  Depremden sonra sağlık sorunu olanlara sosyal güvencesine bakılmaksızın parasız hizmet verilmeli, mevcut hastanelerin her türlü açığı giderilmelidir.

  Bağ-Kur ve SSK prim borçlarına 3 yıl süreyle muafiyet getirilmeli,çalışanlardan kesilen zorunlu tasarruf paraları nemalarıyla birlikte ödenmelidir.'' (aa)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı