SAMSUN HABERLERİ

Depremzedelerin konteyner evleri hobi bahçeleriyle buluşturulacak

AA / İlyas GÜN
02.01.2015 - 11:05Son Güncelleme :

- Van depremi sonrasında bölge halkının yararlandığı konteyner evlerden Samsun'a gönderilen 100'ü, Karadeniz Bölgesi'nde yaşanabilecek bir afet durumunda 500 afetzedeye ev sahipliği yapacak - Konteyner evlerden acil durumlar dışında da yararlanılması için hazırlanan "Hobi Bahçesi Projesi" ile konteynerlerin yerleştirildiği alanlar, hobi bahçesi olarak düzenlenerek 40 yaş üzerindeki vatandaşların kullanımına sunulacak - Samsun AFAD Müdürü Koparmal: "Projeyle vatandaşlarımızın şehir stresinden uzaklaşarak toprakla uğraşacağı, ruhsal ve fiziksel açıdan rahatlama hissedeceği alanlar oluşturulacak"

AA / İlyas GÜN

SAMSUN (AA) - İLYAS GÜN - Van depremi sonrasında bölge halkının yararlandığı konteyner evlerden Samsun'a gönderilen 100'ü, Karadeniz Bölgesi'nde yaşanabilecek bir afet durumunda 500 afetzedeye ev sahipliği yapacak ve acil durumlar dışında, konteynerlerin konulduğu yerler "hobi bahçesi" olarak düzenlenerek vatandaşların kullanımına sunulacak.

Samsun Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Atakum Belediyesi arasında imzalanan protokolle, konteyner evlerden acil durumlar haricinde yararlanılması için hazırlanan "Hobi Bahçesi Projesi" kapsamında, konteynerlerin yerleştirildiği alanlar hobi bahçesi olarak düzenlenerek 40 yaş üzerindeki vatandaşlara verilecek.

İl AFAD Müdürü Erkan Koparmal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da 2011 yılındaki deprem sonrası konteyner kentlerde yaşayan afetzedelerin kalıcı konutlara yerleştirilmesiyle kullanım dışında kalan yapılardan 100'ünün Samsun'a gönderildiğini söyledi.

Konteynerlerin değerlendirilmesi için Samsun Valisi İbrahim Şahin'in öneri ve talimatı doğrultusunda "Hobi Bahçesi Projesi"nin ortaya çıktığını belirten Koparmal, "Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay'ın da desteği sonrasında Atakum Belediyesi ile projenin yürütülmesi hususunda gerekli adımlar atıldı. Protokolle, tasarlanan hobi bahçesine yerleştirilecek ve afetler için altyapısı hazır bekletilecek 100 konteyner ev, Başbakanlık AFAD sorumluluğunda afetzedelerin geçici iskan merkezi olacak" dedi.

- Afet bilinci de kazandırılacak

Koparmal, projenin Türkiye'de ilk kez uygulanacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Proje sayesinde atıl durumda olan kamu kaynağı 100 konteyner ev, yeniden kamuya kazandırılmış olacak. Oyun alanlarında kullanılacak görsel ve işitsel afet eğitim objeleri, hobi bahçesi kullanıcılarının afet bilincini kazanmalarını da sağlayacak. Projeyle vatandaşlarımızın şehir stresinden uzaklaşarak toprakla uğraşacağı, ruhsal ve fiziksel açıdan rahatlama hissedeceği alanlar oluşturulacak. Hobi bahçelerine yerleştirilen bu konteynerler, Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelebilecek afet ve acil durumlarda ise AFAD ve Samsun Valiliği’nce talep edilmesi durumunda 24 saat içinde boşaltılarak afetzedeleri yerleştirmek üzere ilgililere teslim edilecek."

- Emeklilerin boş vaktini geçirmesi sağlanacak

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ise projenin iki yönlü fayda sağlayacağını söyledi.

Proje kapsamında şehrin stresinden uzaklaşmak isteyen vatandaşlar için oluşturulacak hobi bahçesi alanında kullanılacak konteynerlerin öte yandan bir afet durumunda 500 kişiye ev sahipliği yapacağına dikkati çeken Taşçı, şunları kaydetti:

"AFAD konteynerleri karşılayacak, biz de hobi bahçesinin 17 dönümlük alanında çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma yapacağız, altyapısını hazırlayacağız. Projeyi bu yıl hizmete sunacağız. Altyapısı hazır. Hobi bahçesi olarak kullanılacak alandaki konteynerleri 40 yaşın üstündeki vatandaşlara dağıtacağız. Ortalama bir vatandaşa 50 metrekare civarında yer vermiş olacağız. Bu yatırım gençlerden çok emekli vatandaşlarımızın boş vakit geçirmesini sağlayacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Depremzedelerin konteyner evleri hobi bahçeleriyle buluşturulacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

20 Temmuz 2019, Cumartesi
 • İmsak
  03:19
 • Güneş
  05:11
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:55
Sayfa Başı