Gündem Haberleri

  Depremin kitabını yazdı

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda Marmara Denizi'ndeki olası depremin, İstanbul'a etkisinin çok fazla olmayacağını savunan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, teorilerini kitap halinde yayınlıyor. Üşümezsoy'un kitabı 1 ay sonra satışa sunulacak.

  17 Ağustos'tan sonra senaryoların, toplumda paniğe yolaçtığını belirten Prof. Üşümezsoy, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın, ‘‘Marmara Bölgesi'nde en az 15-20 yıl deprem olmaz’’ görüşüne katıldığını söyledi. Üşümezsoy, ‘‘Doğu Marmara'da stres aktarımı ve enerji tükendi, yeni bir enerji biriktirme dönemine girildi. Bu süre daha bile uzun olabilir’’ dedi.

  Prof. Dr. Üşümezsoy, Tekirdağ ve Silivri faylarında bir hareketlenme olabileceğini, Saros Körfezi'nde bundan önce yaşananlara benzer 6.5 büyüklüğüne yakın depremler meydana gelebileceğini belirterek, ‘‘Bu bölge hazır olmalıdır’’ dedi. Olası depremin İstanbul'a 50 kilometre uzaklıkta, İmralı önlerinde gerçekleşebileceğini savunan Prof. Dr. Üşümezsoy, bunun, fayın uzunluğu gözönüne alındığında 6.5'tan büyük olamayacağını söyledi. Üşümezsoy, bu depremin İstanbul'u sallayacağını ama çok etkilemeyeceğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı