Gündem Haberleri

  Depremin kalbine yolculuk

  Hürriyet Haber
  14.09.2013 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Japon bilim adamları, dün depremlerin merkezi olarak gördükleri Nankai Çukuru’nda yapacakları sondaj çalışmasını başlattı.

  11 Mart 2011’de 9 şiddetindeki deprem ve tsunami felaketinde 18 bin kişinin öldüğü Japonya’da 2007 yılında başlayan dev deprem projesinde sona gelindi. Bilim adamları araştırma gemisi Çikyu ile deprem ülkesi Japonya’da sarsıntıların ana kaynaklarından olan Pasifik’te Kii Yarımadası açıklarındaki Nankai Çukuru’nda okyanusun derinliklerinde araştırma yapacak. Bilim adamları, Nankai Çukuru’nun yakın zamanda meydana gelecek çok büyük depremin olası “kaynağı” olarak görüyor. Gemi dün, Shizuoka’dan yola çıktı.

  Şimdi 3600, seneye 5200 metre


  Bilim adamları deniz dibinin 3600 metre derinliğine inerek sondaj çalışması yapacak. Gelecek yıl ise başka bir yolculukla bu kez tam da deprem hareketinin yaşandığı 5.200 metreye inilecek. Projeyle bilim adamları deprem vurmadan önce, tabakanın hemen nasıl hareket ettiğini gözlemlemeyi umuyor, böylece “erken uyarı sistemi” vazifesi görecek bir cihaz yerleştirebilir. Japonya Deniz Dünyası Bilim ve Teknoloji Kurumu’ndan Shinichi Kuramoto, “Büyük bir depremin çıkabileceği yerde, direkt sondaj ve gözlem yapmak sismolojik mekanizmayı anlamamız açısından büyük bir adım olacak” dedi.

  7 bin metreye inebilir

  Keşfi yapacak Çikyu isimli gemi, 56.752 ton ağırlığında. 2005 yılında 500 milyon dolara inşaa edilen gemide deniz yatağının altında 7000 bin metreye inebilen 121 metre uzunluğunda sondaj kulesi ve gelişkin uydu ile yer belirleme sistemi var.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı