Gündem Haberleri

  Depremi önceden hissedeceğiz

  DHA
  15.12.2009 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Fransız Le Suroıt gemisinin Marmara Denizi'nde kurulacak 6 deprem gözlem istasyonuyla ilgili çalışmalarını tamamlamasının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Fransa'nın İstanbul başkonsolosu ve Fransız bilimadamlarının da katıldığı basın toplantısında, gözlem istasyonlarının yerleştirileceği noktalar dışında bilimsel çalışmalar ve son gözlemlerle ilgili bilgiler veriyor.

  Görür yaptığı konuşmada, "Deniz altında çıkan akışkanları deniz altı gözlem istasyonu kurarak sürekli izlemek ve ölçmek, birtakıma deprem süreci başladığı zaman depremin ayak seslerini önceden duymak anlamına gelir. İşte bu projesiyle Marmara'da kurulmak istenen denizaltı gözlem istasyonlarının bu kadar öncelikli durumu vardır. Marmara'da beklenen tehlike nedeniyle gerekli çalışmaları yaptık. Ve şimdi uluslararası bir konsorsiyum ile bu istasyonu kurup işleteceğiz. Artık Türk yetkilerinin, yerel ve merkezi yönetimin desteğine ihtiyacımız var. Bu destek olmadan istasyon kurulması mümkün değildir" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı