Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Depreme karşı en dayanıklı okul bizimkisi

  Ergün AYAZ - DHA
  28.10.2011 - 17:01 | Son Güncelleme: 28.10.2011 - 17:10

  17 AĞUSTOS 1999’da meydana gelen Marmara depreminden sonra, çelik konstrüksiyon kullanılarak yapılan İzmit Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi’nin Müdürü İhsan Sivrikaya, öğrencilerin deprem riskini düşünmeden eğitimlerini sürdürdüklerini söyledi.

  17 Ağustos Marmara Depremi’nde yıkılan Orhangazi İlköğretim Okulu binasının bulunduğu yere 2004 yılında Türkiye Yapısal Çelik Derneği’nin desteğiyle Türkiye’de ilk kez yaptırılan ve her tarafı çelik konstrüksiyondan olan 5 katlı Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi yaptırıldı. Buradaki öğrenciler depremde yıkılma riski taşımayan binada eğitim ve öğretimlerini sürdürüyor.

  İşte çelik konstrüksüyon kullanılarak yapılan okul / Foto Galeri

  DEPREMDE BU BİNA YIKILMAZ

  Marmara depreminin ardından olası depremlere karşı Kocaeli’nde deprem bilincinin ciddi bir şekilde geliştiğini söyleyen Okul Müdürü İhsan Sivrikaya, "Marmara depreminde yıkılan ilköğretim okulu binasının bulunduğu yere 2004 yılında çelik konstrüksiyondan okulumuz inşaa edildi. Her tarafı çelik aynı zamanda izalasyonuda çok iyi bir okul. Öğrencilerimiz güven içersinde eğitimlerini tamamlıyor. Okullar içersindeki en güvenli okul olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz deprem olma riskini düşünmüyorlar. Olası bir depremde de bu binada herhangi bir yıkım olacağını düşünmüyorum. Okulumuza çok güveniyoruz" dedi.

  BÖYLE OKULLARIN YAYGINLAŞMASI GEREKİYOR

  Okullarının deprem tehlikesi bulunman bir yapıya sahip olduğunu söyleyen öğrencilerden Dilara Çimen, "Öncelikli olarak okulumuz çök güvenli. Ayrıca tasarım ve dizayn olarak da öğrenciler için çok uygun bir okul. Böyle okulların yaygınlaşmasını istiyoruz. Eminim ki gelecek nesillerin daha sağlıklı ve güvenli eğitim yapmaları açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

  AİLEM GÜVENLE GÖNDERİYOR

  Okula ailesinin büyük bir güven içersinde gönderdiğini söyleyen Dilara Çimen, "Bu okulda güvenli bir şekilde eğitim alıyorum. Ailem beni rahatça bu okula gönderiyor. ’Eğer deprem olursa da okulda bekle orası gayet sağlam bir bina’ diyorlar. Çelikten bir bina olduğu için yıkılma riski çok çok düşük" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı