DÜZCE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Depremden sonra oluşan tehlikeyi gösterdiler

DHA
11.07.2018 - 17:34Son Güncelleme :
DHA

Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, (DHA) - DÜZCE'de, Mavi Ağaç Derneği, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin ardından eski binaların yarattığı tehlikeyi, 'Düzce Kent Silüeti' sergisi ile gösterdi.

Mavi Ağaç Derneği, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin ardından eski binaların yarattığı tehlikeyi, 'Düzce Kent Silüeti' sergisi ile 19 fotoğrafla gözler önüne serdi. Sergide Düzce'de adeta yıkılacak hale gelen ve deforme olmuş binalar gösterildi. Dernek başkanı Celal Kasapoğlu, 1999 yılında yaşanılan iki deprem Düzce'de büyük kayıplara neden olduğunu belirterek, "Geçen 19 yıl süre zarfında depremden sonra ortaya çıkan konut ihtiyacı devlet ve özel teşebbüs eliyle büyük ölçüde karşılanmış, konut üretimi ile nüfus yoğunluğu kazanan alanlarda yeni yaşam alanları oluşturulmuş, kentin yaya ve araç trafiği bakımından belli bir yoğunluğa sahip olan bölgelerinde çeşitli alt ve üst yapı düzenlemeleri yapılmış ve kent ölçeğinde hizmet sunan donatı alanları kazandırılmıştır. Ancak depremden sonra ortaya çıkan sorunlar tam anlamıyla ele alınarak bir bütün şeklinde değerlendirilmemiştir. Kentin bir bölümünde üretilen yeni konutlar boş alanları doldururken, diğer tarafta deprem öncesi müdahale görmemiş yapılar kendi haline bırakılmıştır. Eski ve yeni yapıların bir arada konumlu olduğu alanlarda, yapıların fiziki açıdan farklılaşması ile ortaya çıkan uyumsuzluk, kent silüetini olumsuz yönde etkilenmektedir." dedi.

terk edilmiş yapıların tehlike oluşturduğunu ifade eden Kasapoğlu, şöyle konuştu:
"Bu durumun tek olumsuz yanı bütünlükten yoksun bir kent görünümü değildir. Terk edilmiş bazı yapılar çevre sağlığı ve can güvenliği bakımından da risk oluşturmakla birlikte, köhneme sürecine girmiş binaların yoğun olduğu yapı adalarında sosyal ve ekonomik anlamda da birtakım olumsuzluklarda baş göstermektedir. 19 fotoğraf ile depremden sonraki 19 yılı ifade eden fotoğraf sergimizde özellikle kent merkezindeki bütünlükten yoksun görünüme ve plansız kent gelişimine dikkat çekmeye çalıştık. Düzce'nin fiziki, soysal ve ekonomik yapısına çeşitli yönlerden olumsuz etkileri bulunan yapı stoku için ilgili kurumlar tarafından kişi haklarını muhafaza eden toplum yararını gözeten çalışmaların yapılamasını arzu ediyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Depremden sonra oluşan tehlikeyi gösterdiler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:57
 • Guneş
  05:42
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  20:21
 • Yatsı
  21:59

DÜZCE NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Bedir Eczanesi

  Merkez
 • Kent Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı