Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Depremde hasar gören hastanelere tahliye kararı

  A.A
  04.01.2012 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011'de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde hasar gören Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesine ait iki binanın yıkılmak üzere tahliye edilmesini istedi.

  Simav'da 1 kişinin ölümüne, 96 kişinin yaralanmasına, 2 bin 61 konut, 248 iş yeri ve 431 ahırda ağır, 226 konut, 133 iş yeri ve 2 ahırda orta, 7 bin 300 konutta az hasara yol açan deprem nedeniyle 150 yataklı Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesinin 1954'ten bu yana hizmet verilen iki binasının orta hasarlı olduğu ve güçlendirilmesi gerektiğini belirledi.

  Bunun üzerine, Sağlık Bakanlığı, binaların tahliye edilmesi yönündeki isteğini 18 Kasım 2011'de Kütahya Valiliğine bildirdi. Valilik de gereğinin yapılması için Sağlık Bakanlığından gelen yazıyı Simav Kaymakamlığına gönderdi.

  “Gözümün önüne Van'daki Bayram Oteli geliyor”

  Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının talimatını yerine getirmek üzere hastaneyi tahliye etmeden önce durum değerlendirmesinde bulunmak üzere Vali Kenan Çiftçi ile görüşeceklerini söyledi.

  Konuyu Başhekim Opr. Dr. Naci Çağlar'la değerlendirdiklerini ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

  “Gözümün önüne Van'daki Bayram Oteli geliyor. Uykularım kaçıyor. Şu anda tüm sorumluluk benim omuzlarımda. 58 yıldır Simav'a hizmet veren ve kullanım ömrünü tamamlayan 2 bina, olası bir depremde her an yıkılabilir. Burada yatan ve poliklinikte tedavi gören hastalar, yakınları, doktorlar ve diğer görevliler risk altında. Konunun bir an önce çözüme kavuşması gerekiyor. Poliklinik ve yatan hasta bölümleri bulunan 2 bloku geçici olarak başka binalara taşıyabiliriz. Başka alternatif çözüm yolları da bulabiliriz. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden soruna kalıcı bir çözüm bulmak için valimiz Kenan Çiftçi ile görüşeceğim. Kararı birlikte vereceğiz.”

  Opr. Dr. Çağlar da binaların tahliyesiyle ilgili alternatifleri değerlendirdiklerine işaret ederek, “Hastane boşaltıldıktan sonra yıkımı gündeme gelecek. Hastanenin yeniden yapımı ve nereye yapılacağı gibi hususlar çok önemli. Kaymakamımız ve valimizin görüşmesi Simav için hayati önem taşıyor. Her türlü karara saygılıyız” dedi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı