Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Deprem vergisi ne olmuş

Çok af edersiniz, elinizin körü oldu! Hay deprem vergisi kadar başınıza taş düşsün.

Tutturmuşsunuz “99’dan beri toplanan paralar ne oldu?” diye.
Aklınız sıra “Niye o paralarla bugüne kadar doğru düzgün kışlık çadır alınmadı?” demeye getireceksiniz, değil mi? Yemezler.
Maksadınızın hükümeti ve devleti yıpratmak olduğunu anlamıyoruz sanki.
Ama illa çıkıntılık yapacaksınız ya, Allah bilir devletin televizyonunda bile yaparsınız siz bu densizliği. Sansürü de aynen yersiniz.
Kardeşim ne olduysa oldu, elbet devlet baba en iyi şekilde şey etmiştir paranızı. Değerlendirmiştir yani. Onun hikmetinden sual olunur mu?
Adı üstünde, “devlet baba.” Nerede görülmüş evlatların babalarından hesap sorduğu? Hele birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde.
İyi ki üç kuruş vergi verdiniz. Şimdi abuk sabuk laflarınızdan pirelenen vatandaş yardım yapmaya çekinse vebali boynunuza kalacak, haberiniz yok.
Allah’tan milletimiz saf, pardon, insaniyetli de toplayabiliyoruz yardımları. Birinin zor durumda olduğunu görünce incesini düşünmeyip koşuyorlar yardıma.
“Nereye giderse gidecek, ben insaniyet vazifemi yapayım da” diyorlar, çok şükür.
Ama sizin aklınıza uysalar Allah bilir yarın öbür gün bu toplanan yardımların da hesabını sorarlar.
“Paraların kullanımı şeffaf olsun” ya da “Para akışını halka gösterecek bir web sitesi kurulsun” diyen bile çıkar.
Hiç işimiz yok bir de o kadar paranın nasıl harcandığını açıklayacağız millete, öyle mi?
Kardeşim, devletle millet arasında alacak-verecek davası olur mu? Vatandaşa yardımın hesabını sormak yakışır mı? Sokmayın milletin kafasına böyle fikirler.

Sihirli Annem Reloaded

Çocukların sevgilisi, anne babaların korkulu rüyası “Sihirli Annem” dizisinde çok acayip şeyler oluyor.
Önce oyuncular tek tek ayrılmaya başladı. Sonra senaryo giderek daha tuhaf bir hale geldi.
Hatta diziyle özdeşleşmiş Nevra Serezli bile gizemli bir şekilde ortadan kayboldu. Metin Serezli ise zaten başından beri köpek halinde.
Dünya televizyonlarında aynı anda hem romantik hem de gerilimli olabilen başka fantastik çocuk dizisi var mıdır bilmem. Seyretmek uğruna ödevler bitiriyor ya, daha ne!

tatlı  Sözlük

Faşizm: İki insan arasındaki ilişkide başlayan şey.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI