Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Deprem söylentisi panik yarattı

  İZMİR / DHA
  21 Ekim 2005 - 22:05Son Güncelleme : 21 Ekim 2005 - 22:05

  İzmirliler deprem stresiyle zor günler yaşarken öğleden sonra 6.5 büyüklüğünde deprem olacağı söylentisi yıldırım hızıyla yayıldı. Cep telefonları deprem anındaki gibi kilitlendi, trafik felç oldu.

  İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal dedikodunun yayılması üzerine Seferihisar'a yaptığı geziyi yarım kesip geri döndü, “İzmirliler bu kadar saf mı? İzmirliler bu sözlere itibar etmesin” dedi.

  Durmayan depremler İzmirli'lerin sinirlerini iyice gererken buna bir de fısıltı gazetesinin moralleri sıfına indiren söylentileri eklendi. Öğleden sonra nereden çıktığı belli olmayan bir söylenti telefonlarla yıldırım hızıyla yayıldı. Önceleri Bayındırlık Bakanlığı'nın saat 15.00 ile 16.00 arasında 6.5 büyüklüğünde deprem olacağı yolunda açıklama yaptığı söylentisi, kısa sürede artarak kentin her yerine ulaştı. Söylentiye resmi dairelerin valiliğin emriyle el altından boşaltıldığı, hastanelerin tahliye edildiği, körfezdeki suyun ısındığı, denizin yükseldiği gibi akla hayale gelmeyecek unsurlar da eklenince panik bir anda arttı.

  Şehir merkezinde bazı işyerleri kepenk kapattı, bazı memurlar gerçekten görev yerini terketti, bazı sağlık ocaklarında doktorların muayene hizmetini bile kestiği görüldü. Cep telefonları aynı deprem anında olduğu gibi zaman zaman kilitlendi. Aracına atlayan açık alanlara hücum etti. Ana arterlerde tam bir trafik keşmekeşi yaşandı. Yazlığı olanlar da kenti terketti.

  "SÖYLENTİLERE İNANMAYIN"

  Gelişme üzerine Emniyet Müdürlüğü araçları megafonlarla bazı bölgelerde söylentinin aslının olmadığı yolunda duyuru yapmak zorunda kaldı. Ancak bu da panik havasını yatıştırmadı. Bu söylentiyi Seferihisar'da deprem bölgesine yaptığı ziyaret sırasında öğrenen Vali Oğuz Kağan Köksal, “İzmirli böyle bir şeye nasıl inanır. İzmirli bu kadar saf mı? Bu insanlar madem depremin olacağını biliyorlardı dün akşam niye söylemediler de insanlara bu sıkıntıyı yaşattılar? Şu anda geri dönüyorum. Bu ziyareti de bu dedikodulara açıklar getirmek için kısa kestim. Canlı yayına çıkarak bu dedikoduları yalanlayacağım. İzmirli bu sözlere itibar etmesin. Böyle birşey olması mümkün değil” dedi.

  Valilikten de eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
  “17 Ekim 2005 Pazartesi günü 08.45'te başlayan ve daha sonra artçılarla devam eden yer sarsıntıları konusunda 21 Ekim 2005 Cuma günü 15.00- 15.30 saatleri arasında deprem olacağına ve buna bağlı da olarak Kamu Kurum ve Kuruluşların tatil edildiğine ilişkin söylentiler asılsızdır. Bilindiği gibi yeryüzünde meydana gelen ve deprem olarak adlandırılan yer sarsıntılarının nerede, ne zaman, hangi şiddetle olacağını tahmin etmek hiçbir bilimsel veriye göre mümkün olmadığından bu konuda çıkarılan söylentiler tümüyle vatandaşlarımızı tedirginliğe itici niteliktedir. Bu nedenle İzmirli vatandaşlarımızın bu tür söylentilere itibar etmemeleri, yer sarsıntıları karşısında soğukkanlı davranmaları yerinde olacaktır.”
  Söylenti ve paniğin Bayındırlık Bakanlığı'nın öğle saatlerinde yaptığı, “Bölgedeki faylar 6.5 şiddetinde deprem üretebilir” açıklamasından hemen sonra yayılması, bu açıklamanın yanlış anlaşılmasından kaynaklandığı şeklinde yorumlandı.
  Fısıltı gazetesinin “Saat 15.00-16.00 arasında deprem olacak” söylentisinin hızla yayıldığı İzmir'de panik hastaneleri de vurdu. Çoğu eski binaya sahip hastanelerde hastalar ve çalışanlar söylentilerden olumsuz etkilendi. Başta hastaneler boşaltılma yoluna gidildi, öncelikle randevulu ameliyatlar iptal edildi. Sadece acil ameliyatların yapılacağı belirtildi. Deprem korkusu yaşayan hastalardan kendini evine gidecek kadar iyi hissedenler, tedavisini üstlenenler izinli olarak çıkarıldı. Tedavisi tamamlananlar erken taburcu edildi. Hastanelerin yatan hasta sayısı hızla azaltıldı. Elinde serum şişeleriyle hastaneyi terk edenler dikkat çekerken, Tepecik Çocuk Hastanesi'nde üst katlardaki klinikler tamamen boşaltıldı. kuvözdeki bebekler bile acil servise indirildi. Bin yataklı hastanede 244 yetişkin, 37 hasta kalırken, çalışanların büyük huzursuzluk yaşadığı gözlendi. Bazı hemşireler yetişkin hastaların yattığı ana binanın 4'üncü katında, çocuk hastanesi binasında ise 3 ve 5'inci katların duvarlarında çatlaklar olduğunu öne sürerken, yetkililer sadece binaların bitiştiği yerlerde çatlak olduğunu savundu.

  KUŞADASI'NDA DA PANİK

  İzmir'de bugün saat 16.00'da büyük bir deprem olacağı, hastanelerin ve kamu binalarının boşaltıldığı söylentisi vatandaşlar arasında kurulan telefon zinciri ile hızla yayılarak ulaştığı Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde de paniğe yolaçtı.

  Öğle saatlerinde yoğunlaşan söylentilere, Kuşadası Belediyesi'nin de bir anons yaparak vatandaşların evlerine girmemesi yönünde uyardığı söylentisi eklenince panik havası ilçeye yayıldı. Deprem olacağı söylenen saat 16.00'da elektriklerin kesilmesi üzerine panik doruğa ulaştı.

  Evlerini terk eden vatandaşlar cadde ve sokaklarda beklemeye başladı. Belediye yetkilileri, “Belediyemize İzmir Belediyesi'nden bazı kişiler telefon ederek bu söylentiyi iletmiş. Biz de İzmir itfaiyesini arayarak resmi olarak bilgi almaya çalıştık. Böyle bir olayın olmadığı bize bildirildi. Biz de birim amirlerine anons yaparak söylentinin asılsız olduğunu duyurduk. Herhalde bu anonsları duyanlar olayı büyütmüş” açıklamasını yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı