Deprem Sigortası'nda tavan 20 milyar lira

Hürriyet Haber
09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

HAZİNE Müsteşarlığı, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarını, tüm yapılar için 20 milyar lira olarak belirledi.

ZORUNLU Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı, tüm yapı tarzları için 20 milyar lira olacak.

Hazine Müsteşarlığı'nın, ‘‘Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı Tebliği’’ dünkü Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre, sigorta bedelinin tespitinde, sigorta edilen meskenin metrekare bedeli ile aynı meskenin brüt yüzölçümünün çarpılması sonucunda bulunan tutar esas alınacak.

Yapı tarzlarına göre, sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli, Çelik, Betonarme Karkas Yapılarda 150 milyon lira, Yığma Kagir yapılarda 100 milyon lira ve Diğer yapılarda ise 50 milyon lira olarak belirlendi. Ancak, zorunlu deprem sigortası yapılan bir meskenin sigorta bedeli, hiç bir durumda, 20 milyar liralık azami teminat tutarından çok olamayacak.

Zorunlu deprem sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu nam ve hesabına sözleşme yapmaya yetkili sigorta şirketleri ve bu şirketlerinacenteleri tarafından yapılacak.

% 12.5 KOMİSYON

Doğal Afet Sigortaları Kurumu nam ve hesabına zorunlu deprem sigortası sözleşmesi yapmaya yetkili sigorta şirketlerine, kendileri veya acenteleri tarafından yapılan zorunlu deprem sigortası primi tutarının yüzde 12,5'i oranında komisyon ödenecek.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu dışındaki kişi ve kuruluşlar zorunludeprem sigortası yapamayacak. Ancak, zorunlu deprem sigortası yapılan bağımsız bölüm veya binaların değeri 20 milyar liranın üzerinde ise 20 milyar liranın üzerindeki kısım için, zorunlu deprem sigortası yapılmış olması kaydıyla, sigorta şirketleri tarafından ihtiyari deprem sigortası yapılabilecek. Tebliğ, 27 Eylül 2000 tarihinde yürürlüğe girecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı