Deprem faturası vurgunu

Hürriyet Haber
15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

1999 yılında yaşanan deprem felaketinde kaybolan faturalar, Türkiye'nin farklı illerinde ortaya çıkınca Maliye Bakanlığı alarma geçti. Depremde belgelerinin yok olduğunu beyan eden mükelleflerin listesini çıkaran Maliye, bu belgelerin başka yerlerde kullanılmasını engelleyecek.

DEPREM felaketinde kaybolan faturalar, Türkiye'nin diğer bölgelerinde ortaya çıkınca, Maliye Bakanlığı alarma geçti. Depremde belgelerinin yok olduğunu beyan eden mükelleflerin listesini çıkaran Maliye, bu mükelleflere ait belgelerin başka yerlerde kullanılmasını engellemeye çalışacak.

Deprem, yangın ve sel gibi doğal afetler ile hırsızlık gibi olaylarla defter ve belgelerinin kaybolduğunu beyan edenler için bir liste çalışması yapılacak. Bu listede, hangi mükellefin, ne zaman ve ne tür belgelerinin kaybolduğu tek tek belirtilecek. Özellikle depremden sonra deprem bölgesindeki mükelleflere ait bazı fatura ve belgelerin yurdun diğer yörelerinde başka mükelleflerce kullanıldığının ortaya çıkarılması üzerine başvurulacak yöntem ile bu tür sahtekarlıkların da önüne geçilmesine çalışılacak.

Maliye Bakanlığı'nın son aylarda gerçekleştirdiği denetimler, Türkiye'deki naylon fatura ticareti ve kullanımında tam bir patlama yaşandığını ortaya koydu. Gerek Hesap Uzmanları ve Maliye Müfettişlerinin denetimleri, gerekse vergi denetmenlerinin incelemeleri Barbaros Holding'in naylon faturaları ile bir kez daha gündeme gelen sahte fatura ticaretinin Türkiye'nin dört bir yanına yayıldığını gözler önüne serdi.

Maliyeciler, birçok ilde daha naylon fatura ticareti için oluşturulmuş çok sayıda şirketin varlığını belirledi. Bu şirketlerin kağıt üzerinde kurulduğu, sadece naylon fatura ticareti ile uğraştığı ve gerçek sorumlularına ulaşmakta zorluk çekildiği belirtildi.

Maliyecilerin kontrollerinde, başta ihracatta katma değer vergisi iadesi olmak üzere pekçok amaçla anormal bir naylon fatura kullanımının olduğu da tespit edildi. Bir üst düzey Maliyeci, ‘‘Türkiye'nin pekçok yerinde pekçok Barbaros Holdingler oluşturulmuş. KDV oranındaki artışla birlikte naylon fatura kullanımı çok daha büyük boyutlara ulaştı. Bir başka ifadeyle bu iş çığırından çıkmış’’ dedi.

DESTEK PROJESİ

Naylon fatura alanında yaşanan bu gelişme üzerine, bir yandan denetimlerin yoğunlaştırılması üzerinde durulurken, diğer yandan da giderek yaygınlaşan bu organizasyona karşı yeni mücadele yöntemlerinin uygulamaya konulması gündeme geldi. Bu çerçevede, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile işbirliği yaparak Enformasyon Desteği Projesi'nin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Sözkonusu proje uyarınca:

Naylon faturaya karşı yeminli mali müşavirler başta olmak üzere muhasebeci ve mali müşavirler ile ortaklaşa mücadele verilecek. Tespitişlemleri daraltılacak olan yeminli mali müşavirlerin sorumlulukları arttırılacak ve bu kesim inceleme mekanizmasının içine çekilmeye çalışılacak.

KDV bilgileri de kullanıma açılacak: Otomasyonlu vergi dairesi mükelleflerinin son 1 yıllık KDV bilgileri de yeminli mali müşavirleremanyetik ortamda verilecek. Bu şekilde yeminli mali müşavirlerin elindeki faturayı izlerken, öyle bir mükellef olup olmadığını öğrenmesi imkanı yaratılacak. Aynı şekilde belgelerde yeralan teslim tutarının doğru olup olmadığı da kontrol edilebilecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı