ANKARA HABERLERİ

Deprem çalışması dünya literatüründe

Selma KASAP/A.A.
25.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim üyesi Prof. Dr. Polat Gülkan’ın 40 yılı aşkın süredir yürüttüğü depremin yaratacağı hasarların azaltılması yönündeki çalışmaları, dünya literatürüne girdi.

Selma KASAP/A.A.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim üyesi Prof. Dr. Polat Gülkan’ın hazırladığı ve deprem bölgelerinde yapılacak binalarla ilgili yönetmelikte ve kitaplarda da yer bulan "Türkiye’nin Deprem Bölgeleri Haritası", şu ana kadar yaşanan depremlerin yerini hatasız göstermesi ve hala kullanılması bakımından değer taşıyor.

Türkiye’nin deprem mühendisliğindeki ilk doçenti de olan Gülkan’ın, belirli bir bölgedeki olası bir depremin yaratacağı yapı hasarlarını gösteren formülleri de mühendislik mesleğinin önünü açan çalışmalar arasında gösteriliyor.

TÜBİTAK’ın bu yılki bilim ödülünün sahiplerinden biri olan Gülkan’ın ODTÜ’lü ekip arkadaşlarıyla yürüttüğü çalışmaları, 1999 yılında yaşanan depremlerin ardından resmi devlet politikalarının şekillenmesinde de etkili oldu.

İLK DEPREM AKADEMİSYENİ

Gülkan, yaklaşık 40 yıl önce başladığı akademik yaşamı boyunca deprem mühendisliği ve yapıların depreme dayanıklılığı ile ilgili hesaplarda kullanılacak yöntemler üzerinde çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

Türkiye’de deprem mühendisliği alanında 1976 yılında doçent unvanını kazanan ilk akademisyen olduğunu aktaran Gülkan, "Konuştuğum lisan, kariyerimin başından beri neredeyse sadece deprem mühendisliğidir" dedi.

Gülkan, binaların ileri şekil değiştirme sınırı hesabında kullanılan karmaşık denklemleri daha basit formüllerle ifade ettiği ve onları modeller vasıtasıyla doğruya yakın bir şekilde hesaplamak için yeni formüllerin kullanılması yönündeki çalışmalarının, TÜBİTAK’ın bu yıl Mühendislik Bilimleri alanındaki Bilim Ödülü’ne değer görüldüğünü hatırlattı. Gülkan, olası bir depremde binalarda oluşabilecek hasarların tespiti için geliştirdiği prosedürlerin, bu konudaki dünya literatüründe geniş yankı bulduğunu ve çalışmalarına çok sayıda atıf yapıldığını söyledi.

HASAR TESPİTİ İÇİN YER CİHAZI

Gülkan, Marmara Bölgesi’nde 1999 yılında meydana gelen depremler sonucunda oluşan veri tabanlarını kullanarak Türkiye’deki yer hareketinin önceden belirlenmesine imkan tanıyan denklemler üzerindeki çalışmaları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"İleride meydana gelecek depremlerdeki hasarın daha hassas bir şekilde bilinebilmesi için bir araç kullanılması da yaptığımız çalışmaların sonucu olarak hazırlandı. Türkiye’nin şu anda sahip olduğu kuvvetli yer hareketi cihazı yaklaşık 300-350 adet. Buna karşılık Türkiye’nin 7’de birlik bir alana sahip olan Yunanistan’da bu sayı 600 civarında. Japonların neredeyse her adım başı belki de 8 bin tane cihazı var. Bu bizim ülkemizin cihazlandırılmasında ne kadar geride olduğumuzu gösteriyor."

Türkiye’de meydana gelen bir depremin merkez üssünden uzaklarda meydana getireceği yer hareketini istatistiki olarak tahmin eden bir denklem geliştirdiğini kaydeden Gülkan, "Eldeki bilgilere bakarak, en güvenilir yer hareketi tahmin denklemi budur. Bu çalışmalarım da 2002 ve 2004 yıllarında yayımlandı" dedi.

Deprem haritası yanılmadı

Gülkan, deprem tehlikesinin matematiksel yoldan ihtimal hesaplarının tespit edilmesinde kullanılan "Türkiye’nin Deprem Bölgeleri Haritası"nın da kendisinin yönettiği bir ekip tarafından hazırlandığını belirterek, şöyle dedi: "Türkiye’de kullanılan depreme dayanıklı yapı şartnamesinin ayrılmaz parçası olan deprem bölgeleri haritası, 11 yıldan beri geçerlidir. Bilimde meydana gelen değişmeler, belki de bu haritanın yeniden ele alınmasını gerektirebilir, ancak şu ana kadar yaşanmış depremlerde bu harita hiç yanılmadı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Deprem çalışması dünya literatüründe haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı