Gündem Haberleri

  Deprem bölgesinden canlı yayın

  Hürriyet Haber
  16.08.2009 - 14:08 | Son Güncelleme:

  Asrın felaketinin üzerinden 10 yıl geçti. TRT, 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece deprem bölgesinden deprem özel yayınıyla ekranlarda olacak.

  Marmara depreminin üzerinden 10 yıl geçti.
    
  Depremin ardından yaraların çabuk sarılması, kentlerin, bu kentlerde yaşayanların ayağa kalkmasını, o büyük acıyı umuda çevirmesini sağladı.
    
  Kaybettiklerimiz ise asla unutulmadı.
        
  Ayağa kalkan kentlere, kalkan enkazlara, başkalaşan ve eskisinden daha iyi olan bölgelere rağmen hala enkaz altında olanlar var, yaşadıkları büyük acı ve asla eskisi gibi olmayan yaşamlarıyla.
    
  Türkiye, 17 Ağustos’la önemli bir gerçekle yüz yüze geldi; "bir deprem ülkesiyiz".

  TRT, 17 AĞUSTOS'U HİÇ UNUTMADI
    
  17 Ağustos depreminde zarar gören her bölgede haber ve canlı yayın ekipleriyle yer alan ve uzun süre bu bölgelerden canlı bağlantılarla gelişmeleri, yaşam öykülerini anlatan TRT, 10 yıl boyunca her sene özellikle 17 Ağustos'larda bölgedeydi.
    
  Ve asrın felaketinin üzerinden 10 yıl geçti.
    
  TRT, Marmara depreminin 10. yılında yine deprem bölgesinde.
    
  TRT Haber Dairesi'ne bağlı ekipler, Kocaeli'nde kurulan özel platodan 10 yıl önce depremin olduğu saatte yayında olacak.

  Saat:01.00'de başlayacak canlı yayın saat 03.30'a kadar sürecek.
    
  TRT'nin deprem özel yayını 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece TRT-1 ekranından canlı olarak yayınlanacak.
    
  İki buçuk saat sürecek canlı yayında ayrıca o an'ı yaşayanların tanıklıkları, çarpıcı ifadelerle ekrana gelecek.
    
  Depremde enkaz altında kalan, 3 ay sonra kendine gelebilen ve 10 yıl sonra ilk kez gün yüzü gören bir depremzedenin hikayesi depreme hazır olmanın , depreme dayanıklı binalar yapmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatacak.
    
  Depremde yakınlarını kaybedenlerin öyküleri, 4 yıl boyunca oğlunun mezarını arayan bir annenin yaşadıkları deprem gerçeğinin ne kadar önemli olduğunu anımsamamızı sağlayacak.
    
  Kendisi de bir depremzede olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karasomanoğlu, Kocaeli'nde deprem bölgelerinin bugünkü durumunu ve katedilen aşamaları anlatacak.
     
  Kızılay'ın 10 yılda geldiği nokta ise kurulan platoda sergilenecek.
    
  10 yıl önce deprem çadırlarıyla eleştirilen Kızılay, canlı yayında fırınında ekmek hazırlayacak, çorba yapacak ve geldiği aşamayı net bir şekilde ortaya koyacak.
    
  AKUT ve Kocaeli itfaiyesinin özel kurtarma ekiplerinin yer alacağı yayında, Deprem simülasyon TIR'ından da canlı bağlantı yapılacak.
    
  AKUT'un  bir kuleden yaralı indirme tatbikatı yapacağı yayında ayrıca, Gölcük'te düzenlenen anma etkinliklerine Kızılay'ın özel telsiz sistemiyle bağlanılacak.

  10. yıl yayınına özel konuklar da katılacak.
    
  Ve ortak bir ses yükselecek;"17 Ağustos'u ve aynı acıları tekrar yaşamamak için depreme hazır olalım depreme hazırım diyelim"

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı