NİĞDE HABERLERİ

Depoda kalan patatesler tüccarları bekliyor

AA / Muhammed Yasir Aydoğan
26.02.2016 - 13:57Son Güncelleme :

- Niğde’de depolarda 200 bin ton patates bekletiliyor

AA / Muhammed Yasir Aydoğan

NİĞDE (AA) - Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden Niğde'de, 200 bin ton patatesin depolarda bekletildiği bildirildi.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl bölgede 1 milyon 200 bin ton civarında patates üretildiğini, üretim fazlalığına bağlı olarak fiyatların düştüğünü belirtti.

Geçen yıl üreticiden 1 liraya çıkan patatesin 3-5 lira gibi yüksek fiyatlarla satıldığını hatırlatan Kenar, "Bu yıl pazarda 1,5 - 2 liraya alıcı bulan patates, depoda 40 kuruş civarında satılıyor. Yani maliyetin altında satıldığını görüyoruz. Geçen yıl çiftçi çok fazla rakama satamadı ama pazarda fiyat çok yükselmişti. Bu yıl da yine patatesi şu anda çiftçi maliyetin altında sattığı halde pazarda fiyatların düştüğünü görmüyoruz" dedi.

Çiftçilerin zararına satış yaparak mağdur olduğunu savunan Kenar, üreticilere telaşa kapılarak maliyetlerinin altında patates satmamaları çağrısında bulundu.

Patates ekme zamanının yaklaştığına işaret eden Kenar, şöyle konuştu:

"Mart ayı çiftçilerimizin patates ekmesi için hazırlık yapma ayı. Ellerindeki patatesleri de bu zamana kadar bırakmasının sebebi, ekim sezonuna hazırlık içindir. Ellerindeki patatesi satıp gübre ve tohum almak istiyorlar. Depolarda şu an 300 bin ton civarında patates var. 100 bin ton patates tohumluk için bırakılacak. Kalan 200 bin ton patates ise tüccarları bekliyor. Çiftçilerimiz bahar dönemi olduğu için havaların ısınmasıyla telaşa kapıldılar. Çiftçilerimizin telaşa kapılmadan maliyetlerinin altında patateslerini satmalarını istemiyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Depoda kalan patatesler tüccarları bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 13 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Depoda kalan patatesler tüccarları bekliyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı