Gündem Haberleri

  DEP davasında karar günü

  Hürriyet Haber
  20.04.2004 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Ankara 1 No'lu DGM, kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın yeniden yargılandıkları davada, kararı yarın açıklayacak. Ankara 1 No'lu DGM'de görülen dava, yarınki 14. duruşmada karara bağlanacak.

  Zana, Dicle, Doğan ve Sadak'ın tepki olarak son iki duruşmaya katılmadıkları davanın geçen duruşmasında, DEP'lilerin avukatları esas hakkında savunmalarını yaptılar.
    
  Mahkeme heyeti, savunmaların tamamlanmasının ardından, duruşmaya gelmeyen DEP'lilere meşruatlı davetiye çıkarılmasına, gelmemeleri halinde yokluklarında karar verileceğine hükmederek, dosyayı karar için incelemeye almıştı.
    
  DGM Cumhuriyet Savcısı Dilaver Kahveci, esas hakkındaki mütalaasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından ihlal olarak değerlendirilen eksikliklerin yeniden yargılamada giderildiğiniifade etmişti. Kahveci, dosya kapsamına göre, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun (CMUK) ''yeniden duruşma neticesinde verilecek hüküm'' başlıklı 341. maddesi uyarınca, ilk yargılamada Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''yasadışı örgüt üyeliği'' suçunu tanımlayan 168. maddesi ve Terörle Mücadele Kanunu'na göre verilen 15'er yıl ağır hapis cezasınıntasdik edilmesini talep etmişti.
    
  DEP'lilerin avukatları ise savunmalarında, genel çerçeve olarak yeniden yargılamanın biçim olarak yapıldığını savunarak, ilk yargılamanın tekrar edildiğini öne sürmüşlerdi.
    
  Mahkeme heyeti, yarınki kararında Cumhuriyet Savcısı'nın da mütalaası doğrultusunda ilk kararı yineleyecek ya da yeni bir hüküm kuracak.  Söz konusu dava yeniden yargılama olduğu için karar taraflarca temyiz edilebilecek. Kararın temyiz edilmesi durumunda dosyayı Yargıtay 9. Ceza Dairesi inceleyecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı